Lezárult a Kovászna Megyei Vöröskereszt a Pro Nobis Egyesülettel és a bölöni önkormányzattal közösen indított, A település, ahol jól érzem magam programja, és az érintettek közölték, minden bizonnyal lesz folytatása. Az elmúlt hónapok munkáját értékelők úgy vélekedtek, nemcsak sorsokat befolyásoltak jótékonyan, de néhány életet meg is változtattak – hangzott el a Sepsiszentgyörgyön tartott sajtótájékoztatón.
Kernászt Huba projektmenedzser az elért eredményekről számolt be. Mint mondotta, a rendelkezésükre álló 83 668 euróból – ebből 74 450-et a Norvég Alap támogatása biztosított –, széles körű konzultációt követően elkészítették azt a közösségi fejlesztési tervet, amely az elkövetkezendőkben további pályázatok alapja lehet. Ezernél több fiatalnak és felnőttnek viselkedési-magatartásbeli, életviteli tanácsadást tartottak, hátrányos helyzetű családok otthonát tették lakhatóvá, segédkeztek a bölönpataki romák jogait védő egyesület bejegyzésénél, több tucat idős számára biztosítottak meleg ételt, utolsó pillanatban pedig a pályázat kiegészítésével hordozható, az adatokat okostelefonon egy bukaresti kórházba irányító EKG-t is beszereztek.
A Vöröskereszt megyei igazgatója, Pap Adolf a program sikerét abban látta, hogy minden résztvevője elhitte, képes életén változtatni, majd a bölöni önkormányzat nyitottságát méltatta, mondván: nem mentek el a gondok mellett, hanem megoldást próbáltak azokra találni.
Sikó Imre, Bölön polgármestere, Alexe Dregan községi tanácstag, Maria Dregan egészségügyi tanácsadó a helyiek köszönetét tolmácsolta. A községvezető úgy fogalmazott: az elmúlt években infrastruktúra-javításra és egyéb fejlesztésre is jutott pénz, ám a Vöröskereszt és a Pro Nobis programja különleges, hiszen a település mindennapjaiba hozott változást. „Foglalkozni kell a bölönpataki roma közösséggel, s akkor a magyaroknak is könnyebb lesz a velük való együttélés” – mondotta Sikó. Alexe Dregan kiemelte, mennyire fontos volt, hogy közösségük legszerencsétlenebb tagjainak házai megújultak, illetve hogy a nincstelenek számára meleg ételt biztosítottak. Úgy vélte, talán még nem érzik annyira, de meggyőződése, a programnak hosszabb távon része lesz a fiatalok mentalitásváltásában is, majd arra kérte a sepsiszentgyörgyieket, ne feledjék el a bölönpatakiakat. Maria Dregan a helyiek és a megyeközpontból érkezők együttműködéséből származó hatékonyságot emelte ki: továbbra is nyitottak, szívesen dolgoznának velük.