A Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Civil Fóruma arra buzdította a román pártokat, hogy a döntően magyarok lakta településeken indítsanak közös jelölteket a helyhatósági választásokon. A kezdeményezők szerint így növelhetnék annak esélyét, hogy képviselethez jussanak. Erdővidéken Baróton, Bölönben és Nagyajtán szándékoznak összefogni.
Erdővidéken a helyhatósági választásokon ismét Bölönben lehetnek a legsikeresebbek a román és roma pártok. Négy esztendővel ezelőtt a tizenegy tanácsosi mandátumból az RMDSZ-nek hármat, az EMNP-nek kettőt sikerült megszereznie, a döntés joga így a Közösségért Polgári Egyesület (Alianţa Civică pentru Comunitate), a Nemzeti Liberális Párt és a Romák Polgári-Demokrata Egyesülete (Alianţa Civică Democrată a Romilor) kezében volt.
A helyzet idén sem kedvező a magyar pártoknak: a község lélekszáma háromezer fölé nőtt, ami azt jelenti, a tanácstagok száma is kettővel több lesz, ám vélhetően abból egyik helyet sem sikerül majd a magyar pártoknak megszerezniük. Ezt erősíti, hogy a nem magyar érdeket képviselő pártoknak már 2012-ben is volt „tartaléka”: a választási küszöböt el nem érő szociáldemokraták 53, Dan Diaconescu Néppártja pedig negyven választó bizalmát élvezte.
Sikó Imre polgármester elmondása szerint két hete a pópához hívták a cigányság tanácstagjait, ahol a Sepsiszentgyörgyről és Bukarestből érkezők arról próbálták meggyőzni, társuljanak velük. Ezt éppen a cigányok képviselőitől tudja, akik a gyűlés után nyomban megkeresték, s elmondták, őket semmiféle szép ígérettel nem tudták meggyőzni, hogy románnak vallják magukat: bár igaz, otthon és maguk közt is leginkább románul beszélnek, ám cigány identitásukat vállalják, nem kívánnak mássá válni. A polgármester szerint nem kétséges, hogy magyar lesz az alpolgármester is, mivel a cigányokkal megértette: ha őt akarják támogatni, akkor az alpolgármestert is ő fogja nevesíteni.
Nagyajta 1352 szavazásra jogosult polgárának 62,72 százaléka vett részt a voksoláson négy évvel korábban. A 848 leadott szavazatból az RMDSZ 356-ot, a Román Ökologista Párt 114-et szerzett, a Magyar Polgári Párt épp a tanácsba való bekerüléshez szükséges minimumot, azaz 38 szavazatot kapott.
Bihari Edömér polgármester szerint nem véletlen a zöldek jó szereplése, hiszen megyei szinten egyik legismertebb tagjuk a középajtai származású gazdálkodó-vállalkozó Simon György, akit szülőföldjén igencsak tisztelnek egyházat és falustársait segítő magatartása miatt. A községvezető úgy véli, ha Simon ismét az ökologisták jele alatt indul, jó eredményt érhetnek el, s megmaradnak a község második legerősebb pártjaként.
Baróton négy esztendővel ezelőtt csak Dan Diaconescu Néppártja és az ökologisták indítottak listát, s szereztek összesen 197 szavazatot, amivel egyikük sem jutott be a tanácsba. A románság száma ennél valamelyest nagyobb, de kétségkívül nem akkora, mint a kilenc román párt megyei tanácsosainak listáira együttesen leadott 488 szavazat mutatná, azaz vélhetően több tucat magyar voksát is megszerezték. Az viszont elképzelhető, ha közös listát állítanak, átlépik a bejutási küszöböt, amely négy esztendővel ezelőtt 224 szavazat volt. Lázár-Kiss Barna András polgármester kizártnak tartja, hogy valamelyik román párt egymaga bejusson a tanácsba, sőt, úgy véli, összefogásuk sem segítene, mert elriasztaná azon magyarokat, akik liberális kötődésük vagy zöldpárti elkötelezettségük miatt korábban velük szavaztak, hiányukban viszont nem lépnék túl a választási küszöböt.