Huszka József

2016. április 9., szombat, Magazin

Legutóbb Málik Józsefről, a Mikes Kelemen Főgimnázium első igazgatójáról emlékeztem meg. Málik igazgatósága alatt számos jól képzett pedagógus állt a háromszéki nőnevelés (de nem csak) szolgálatában. Közülük emlékeztetőül a feledésbe merült Huszka Józsefet (1854–1934) emelném ki,  a neves rajztanárt, néprajzost és művészettörténészt.
 

 

Nem volt székely származású, hisz az alföldi Kiskunfélegyházán született, és Budapesten hunyt el 1934. március 31-én.
Elemi és középiskolai tanulmányai után a budapesti Műegyetem hallgatója, de abbahagyja, és a művészet felé orientálódik, rajztanári képesítést szerez. Főbb tanári állomásai: Dés, Zenta, Sepsiszentgyörgy és Budapest.
A sepsiszentgyörgyi Polgári Leányiskolához 1879-ben kap kinevezést a rajz és a szépírás katedrára, közben a Polgári Fiúiskolában is tanít rajzot. A Polgári Leányiskolánál 1890-ig oktat, ekkor áthelyezést nyer Budapestre, ahol a Piarista Főgimnáziumban, majd a József Műegyetemen tanít.
Pedagógiai tevékenysége mellett jelentős tudományos munkát fejt ki, elsősorban a székelyföldi népművészet értékeinek feltárása terén. Ezirányú tevékenységét értékelte a halála után megjelent cikkében a Székely Nemzet helyi lap is: ,,Az alföldi zóna szülöttének művészeten élesült sasszeme csakhamar felismerte, hogy a népművészetnek micsoda kincsgarmadája hamupipősködik itt, a Székelyföldön elfeledetten, ismeretlenül, és legott feltárása apostolául szegődött.” Nem véletlen, hogy a Székely Nemzet megemlékezett róla, hisz annak rendszeres külső munkatára volt, a terepen szerzett népművészeti tapasztalatait osztotta meg a lap olvasóival. Említésre méltó írása 1883-ból A magyar díszítő styl, valamint 1887-ben A mi székely festő iskolánk a XV. században.
Ezekben a tanulmányokban összegezte azokat a kutatási eredményeit, melyekre a kilyéni unitárius, a gelencei régi római katolikus, a bibarcfalvi, sepsibesenyői, erdőfülei református, az udvarhelyszéki, derzsi templomok falain talált Szent László-legenda freskóanyagain bukkant. Az 1887-ben megjelent tanulmánya elsőként beszél a XV. századi virágzó székely festőiskoláról.
1929-ben Csutak Vilmos felkérésére a Székely Nemzeti Múzeum fennállásának 50. évfordulója alkalmából az Emlékkönyvben jelent meg A székely kapuk meséje című tanulmánya.
Székelyföldi kutatásainak eredményeit közli Budapesten 1895-ben A székely ház címmel. Jelentős munkája még az 1930-ban szintén Budapesten megjelent, A magyar turáni ornamentika története című műve.
Huszka József beírta nevét a sepsiszentgyörgyi oktatás történetébe, valamint a székely tudományosság, a népművészeti és a díszítőművészet székelyföldi kutatóinak méltatlanul elfelejtett sorába.

Jancsó Árpád

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2016-04-09: Magazin - Váry O. Péter:

Elismerés az Osonónak

Ifjúsági szervezetként különleges elismerésben részesült az Osonó Színházműhely: az Európai Parlament és az aacheni Nemzetközi Nagy Károly-díj Alapítvány a társulatot nyilvánította az Európai Ifjúsági Nagy Károly-díj romániai győztesének.
2016-04-09: Magazin - :

400 éves Shakespeare-kötetre bukkantak egy kastélyban

William Shakespeare drámáinak egy csaknem 400 éves kiadását találták meg egy skót kastélyban, Bute szigetén. Az irodalomtörténészek által Első fólióként emlegetett kiadvány William Shakespeare darabjainak 1623-ban megjelent első gyűjteménye, amely a neki tulajdonított harminchat színpadi művet tartalmazza.