Az építkezés, a folyamatos költözködés és felfordulás ellenére tavaly nem csökkent a megoldott esetek száma, az egynapos beutalásoknak köszönhetően jóval több laboratóriumi vizsgálatot végeztek, mint egy esztendővel korábban, de kevesebb szülést jegyeztek, a sürgősségen tavaly is nagy arányban jelentkeztek olyan páciensek, akiknek ellátása a családorvosokra tartozna, továbbra is krónikus az orvos- és asszisztenshiány – ismertette a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház 2015-ös mutatóit András-Nagy Róbert menedzser és dr. Antal Álmos orvos igazgató.
A kórház közel egymillió lejes deficittel zárta az évet, és előreláthatólag idén még nagyobbak lesznek a kiadások, mivel a korszerű berendezések – amelyeket fokozatosan helyeznek üzembe – fenntartása, működtetése többletköltségekkel jár. Az intézmény vezetői abban bíznak, a szóban forgó eszközöknek köszönhetően a jelenleginél magasabb kategóriájú beavatkozásokat is el tudnak végezni, és ezeket a biztosító a megfelelő árban számolja el, ez némileg kiegyensúlyozhatja a bevételt. Antal igazgató szerint a gyógyszerellátás tekintetében a kórházak kiszolgáltatott helyzetben vannak, mert amire szükség van, azt akkor is meg kell vásárolniuk, ha a keresett készítményből adott pilanatban csak a legdrágább változat kapható, a forgalmazók ezt kihasználják, és a számukra legelőnyösebb üzletet kötik meg, így a biztosítottak által befizetett egészségügyi hozzájárulás jó része nem az állami kórházakhoz jut, hanem a profitorientált magáncégekhez.
Az egészségbiztosítási pénztár június végéig meghosszabbította a szolgáltatókkal kötött tavalyi szerződéseket, a júliustól érvényes új megállapodásoknak tükrözniük kellene, hogy időközben drágultak az orvosságok, az ellátásban használt anyagok, az energiahordozók – vélik a kórházvezetők.
Az intézmény menedzsere és orvos igazgatója pozitívan értékeli az egy hónappal ezelőtti szakmai ellenőrzést, ilyen évek óta nem volt a megyei kórházban. A vizsgálódás elsősorban a kórházi belső fertőzésekre terjedt ki, amit előfordulásakor azonnal jelenteni kell az egészségügyi minisztériumnak, ezt ellenben sok kórház elmulasztja, elhallgatja. A sepsiszentgyörgyi megyei kórházban tavaly tizenkét belső fertőzéses esetet jegyeztek, mindeniket jelentették a szaktárcának, az érintetteket és hozzátartozóikat is értesítették, ahogy azt a törvény előírja. A kórházi belső fertőzés bizonyos mértékig elkerülhetetlen, amit az utóbbi időben az is elősegít, hogy a kezelésekben túlságosan sok antibiotikumot használnak, ami legyengíti a szervezetet, és nehezebben áll ellen a külső hatásoknak – véli dr. Antal Álmos.
A kórházvezetők úgy értékelik, a nehézségek ellenére a kórház teljes személyzete eleget tudott tenni a feladatoknak, de szerintük egyesek magatartásán jócskán lenne javítanivaló, elfogadhatatlan, hogy csúnyán beszéljenek a páciensekkel vagy a hozzátartozókkal, az idegesség, a túlterheltség nem ok arra, hogy megalázzák a másik felet – szögezték le. Sok az ilyen jellegű panasz, az etikai bizottság kivizsgálja, de legtöbbször nincs semmi következménye a negatív magatartásnak – mondta Antal igazgató.
A beszámolóból kitűnik, bár sok még a tennivaló, a megyei kórház jó úton halad, hogy a térség egyik jól felszerelt intézményévé váljék, ahol minőségi ellátást lehet biztosítani, de ahhoz, hogy így legyen, nem elég az infrastruktúra, a jelenleginél sokkal több szakemberre, orvosra, asszisztensre, ápolóra van szükség. Idevonzásuk egyformán feladata a kórháznak és fenntartóként a megyei önkormányzatnak.