A szó szoros értelmében is nagyon színes kiállítás nyílt tegnap az Erdélyi Művészeti Központban: a Mesterkulcs című tárlat három generáció magyar művészeinek fénytechnikai alkotásaiból ad ízelítőt. A kiállítás a Magyar Művészeti Akadémia és az egri Kepes Intézet szervezésében jött létre, erdélyi körútjának első állomása Sepsiszentgyörgy.
Az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK) földszinti kiállítótermeiben látható tárlat nemcsak Erdélyben, de Romániában is premier – emelte ki beszédében Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. Az EMŰK célja az ilyenszerű kiállítások bemutatása is, de alapvetően azért létesült, hogy kiszűrje mindazt az értéket, amit Európa vizuális művészetének adtak az erdélyi alkotók, és ezeket az értékeket összegyűjtse, megvásárolja. Ehhez hozzájárul a magyar kormány is, hiszen – az RMDSZ kezdeményezésére – az EMŰK állománybővítését ezentúl a magyar állam is támogatja, idén százmillió forinttal – ismertette Kelemen Hunor. De nem csak ilyképp gyarapodik az EMŰK: a Communitas Alapítvány több erdélyi művésztől vásárolt munkákat, ezek egyikét – Korondi Jenő A múló idő című szobrát – Kelemen Hunor ezúttal adta át az intézménynek.
A kiállítás létrejöttéről, fontosságáról Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára, a magyar művészek szerepéről a kortárs vizuális kultúrában Csáji Attila – maga is kiállító művész – beszélt, hangsúlyozva: a kiállítás legfontosabb üzenete, hogy a tradíciók állandóan tovább teremtődnek.