Mindegy, hogy beigazolódott: az ország háromszáz állami kórházában nem megfelelő fertőtlenítőszereket használnak. Az sem zavarja az egészségügyi minisztériumot, hogy az említett termékeket forgalmazó cégnek és a szerek laboratóriumi ellenőrzését végző vállalkozásnak közös az adminisztrátora – az országos egészségügyi felügyelőség mossa kezeit, őt a törvény nem kötelezi arra, hogy felülvizsgálja a fertőtlenítőszerek minőségét.
Több éve jelezték a felhasználók, hogy ezekben a készítményekben az előírtnál alacsonyabb koncentrációban található aktív anyag, s bár a belső kórházi fertőzések mindenikéért nem lehet felelőssé tenni csupán a mély hallgatásba burkolózott, s tán valakik által védelmet élvező gyártót és a forgalmazót – hisz köztudott, hogy az utóbbi időben túlzott mértékben és olykor indokolatlanul használt antibiotikumok legyengítik a szervezet védekezőrendszerét a különböző baktériumok, fertőzések ellen –, a fertőtlenítőszerek ügye nem igazán izgatta a szaktárcát. Az egészségügyi felügyelőség csupán annyit tett, hogy a három évvel ezelőtti bejelentésre azt válaszolta: a forgalmazó nem elérhető, nem tudják, hol a székhelye, így képviselőit sem áll módjukban megkeresni. Ezzel az egekig érő hazugsággal hárítottak – holott éppen abban az időben újított fel a szaktárca több millió euró értékű szerződést Dan Alexandru Condrea tisztítószereket forgalmazó Hexi Pharma cégével.
Úgy tűnik, mindent kibír az az egészségügyi rendszer, amely olyan ingatag lábakon áll, hogy azt hinnénk, bármikor összedőlhet. Nem a minisztériumban dolgozók állására gondolunk, nem őket féltjük, hisz ők már egy életre bebiztosították a zsebüket, persze, betegségek ellen nekik sincs biztosításuk, legfeljebb, ha nagy a baj, külföldre szaladnak, futja nekik több ezer eurós kezelésekre is. De a milliók, a kiszolgáltatottak, a kötelező védőoltásoktól, szűrővizsgálatoktól megfosztottak mit tehetnek? A hatalom nemtörődömsége és mérhetetlen felelőtlensége miatt járványok üthetik fel fejüket, megfelelő gyógyszerek hiányában vagy éppen a hiányos fertőtlenítések miatt gyógyítható betegségekbe halhatnak bele emberek.
Mindez amiatt került a figyelem előterébe, mert a Gazeta Sporturilor a napokban a fertőtlenítőszerek körüli rendellenességről cikkezett, az érintett cég és a szaktárca pedig kihátrált a felelősség elöl. És hogy ennél nagyobb botrányba ne fulladjon az ügy, és az egészségügyi minisztérium évtizedes szemhunyását némileg helyrehozza, Patriciu Achimaş Cadariu azonnal ellenőrzés-hadjáratot indított a kórházakban, de most sem a bűnösök háza táján, és sebtiben összeállítottak egy három évre szóló stratégiát a belső kórházi fertőzések megelőzése és felszámolása érdekében.
Újabb tűzoltóakció, ami papíron szépen mutat, de kérdés, hogy a gyakorlatban viszontlátjuk-e az előírásokat, és ha igen, legalább ezen az egy területen javul-e az egészségügyi ellátás?