A United Networks – integrált kezdeményezés hátrányos helyzetű közösségek felzárkóztatásáért program háromszéki résztvevői tegnap Nagyborosnyón a református kántori lakban találkoztak. A hálózati gyűlés során a jelenlévők a nagyborosnyói Bartha Károly Általános Iskolában elért multikulturális és felzárkóztatási kezdeményezések eredményeit ismerhették meg.
Jelen volt több község polgármestere, intézményvezetők, helybéli érintettek is. A gyulafehérvári Caritast Hubbes Kinga Kovászna megyei térségi menedzser, a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóságot Fehér Gabriella képviselte. A résztvevőket is ő köszöntötte, majd Nagy Csongor iskolaigazgató tartott előadást az általa vezetett intézményben a multikulturalitáshoz fűződő munka eredményeiről. 2005 májusában árvíz sújtotta Nagyborosnyót, azóta több programban vettek részt. Nemcsak beruházásokat eszközöltek, hanem sikerült javítani a cigány és magyar gyerekek sorsán, általános helyzetén. A munka eredményeképpen egyre jobb a beiskolázási arány. Pillanatnyilag a 347 gyerekből 189 roma, és csak 158 magyar. Sok szülő külföldön dolgozik, de kismértékű a lemorzsolódás. Lehetővé tették, hogy az analfabéta szülők megtanuljanak írni-olvasni, a résztvevők a képzések végén pénzbeni támogatást is kaptak. Nagyon sokan szeretnének gépjárművezetői jogosítványt szerezni, ehhez szükségük van az írásra-olvasásra, de a munkában való elhelyezkedéshez is – jegyezte meg az igazgató. Az Ovidiu.ro egyesület segítségével Lécfalván harmincfős roma közösség számára fúrattak mélykutat – az ott élők korábban a Feketeügyből hordták a vizet a főzéshez. Öt-hat fős csapatával együtt továbbra is azon vannak, hogy a szükségleteknek megfelelően további programokban vegyenek részt – mondta el érdeklődésünkre Nagy Csongor.
Az előadás során Lázár Klaudia olyan egészségügyi programokról beszélt, melyekben a hátrányos helyzetben lévő közösségek részesülhetnek.
Fehér Gabriella érdeklődésünkre elmondta, a United Networks projekt célja a szociális intézményi infrastruktúra fejlesztése a hátrányos helyzetű csoportok társadalmi beilleszkedése, felzárkóztatása érdekében – beleértve a roma közösségeket is – Maros, Hargita és Kovászna megyében. A projekt fő pályázója a Caritas, partnerei a Babeş–Bolyai Tudományegyetem, a Maros, Kovászna és Hargita megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság. Értéke 1,33 millió lej, amelyből 133 ezer lej önrész. A program három – regionális, megyei és közösségi – szinten működik. Kovászna megyében hét település vesz részt benne. A nagyborosnyói megyei szintű találkozóval párhuzamosan Ozsdolán közösségi eseményre került sor, a roma közösség önkéntesei takarítási akcióban vettek részt – mondta el érdeklődésünkre Fehér Gabriella.