Irány a törvényenkívüliség

2016. május 6., péntek, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Olyan törvényt készül megszavazni a képviselőház, amely az ügyvédek számára külön jogokat, egyféle kivételezést biztosítana, másféle szabályokat szabna, mint a többi – a román alkotmány szerint egyenlő – állampolgárnak.
Tilos lesz – többek között – előzetes értesítés nélkül lehallgatni az ügyvédeket, és nem zárolhatják, illetve kobozhatják el tőlük az ügyfelekkel kapcsolatos írásokat, valamint a hang-, kép- és adatrögzítő eszközöket, azaz számítógépeket és mobiltefelfonokat. Mentesülnek az ügyvédek a tudomásukra jutott bűntények jelentési kötelezettsége alól is, néhány súlyos törvényeszegést kivéve.

Az előterjesztők szerint ez az ügyfelek érdekét szolgálná, de a fővárosi sajtó azonnal rámutatott a valódi haszonélvezőkre: a Victor Ponta volt kormányfő és barátja, Dan Şova szenátor elleni, ügyvédi tevékenységükkel kapcsolatos korrupciós eljárást éppen számítógépeikből nyert bizonyítékokra alapozzák az ügyészek – akik amúgy hevesen ellenzik a tervezetet, akárcsak a kormány (az igazságügyi minisztérium) és a legfelsőbb bírói tanács.
Beszédes a dátum is, amikor benyújtották: 2014 decemberében, az elnökválasztás elvesztése után iktatták zömmel szociáldemokrata, illetve velük szövetségben levő pártok szenátorai és képviselői, összesen harminc személy, akik között 17 ügyvéd (egyikük maga Şova), három RMDSZ-es honatya (Pataki Csaba, Cseke Attila, Máté András Levente), és a jobboldal is ott van, két demokrata-liberális és egy liberális honatya kézjegyével.
Ha átmegy – és erre van esély –, megint jó nagyot csúszunk vissza a valódi jogállam és demokrácia felé vezető emelkedőn, pedig régóta helyben topogunk. Úgy látszik azonban, hogy a választottak nem ugyanoda akarnak jutni, mint a választók – ezt jelzi az is, hogy jelenleg mintegy 14 ezer érvényes törvény sérti az ország alaptörvényét (a kijelentés az alkotmánybíróság elnökétől származik), ami akkor is elképesztő, ha tudjuk, hogy az alkotmány is távol áll a tökéletességtől.
Azt is tudjuk, hogy különjogokkal is több kategória rendelkezik ebben az eredeti országban, kezdve a büntetőjogba ütköző cselekedeteik következményeitől mentelmi joggal védett törvényhozók érinthetetlen és egyre mélyebbre süllyedő kasztjától a párhuzamos társadalombiztosítással (nyugdíjak, egészségügyi ellátás) rendelkező belügyi és katonai alkalmazottakig, a politikai üldözötteknél több kedvezményt élvező diplomás forradalmárokig. Az is baj, hogy ezen kivételek száma nem csökken, hanem növekszik, ráadásul azért, mert néhány elbizakodott ifjú titánnak vaj van a fején – de a legrosszabb az irány, amit ezzel a nagy egyetértésben előrenyomott tervezettel mutatnak nekünk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1546
szavazógép
2016-05-06: Közélet - Hecser László:

Önkéntesek Kisbaconért

A Bodvaj Egyesület és a Közép-Dunántúli Szövetség önkéntesei a tavaszi vakációban közösségépítő kalákát tartottak Kisbaconban. A budapesti Emberi Erőforrások Minisztériuma által támogatott program célja az volt, hogy a helyi ifjúság számára alternatív megoldást, lehetőséget kínáljanak a szabadidő eltöltésére.
2016-05-06: Közélet - Farkas Réka:

Civilek a pályán (Kampányban az EMNP)

Tartalmas mondanivalóval, konkrét tervekkel, tenni akarással mutatkozott be tegnap az Erdélyi Magyar Néppárt sepsiszentgyörgyi önkormányzati listájának két jelöltje. Mindketten civilként vállalták a megmérettetést, elsősorban azért, mert úgy érzik, mások által nem vállalt területeken tudnának segíteni. Csákány László, a Szemerja–Görgő Közbirtokosság elnöke a lista ötödik helyezettje, Hajdu András pszichológus a kilencedik.