Sikerrel zárta múlt hónap végén a sepsiszentgyörgyi Turulmadár Ifjúsági Iroda az Önkéntes Közösség néven indított projektjét. A pályázati támogatásból a Berde Mózsa Kör tevékenységét bővítették, illetve elindították a Platz.ro internetes platformot.
Furus Levente, a civil szervezet elnöke tegnap a valamivel több, mint 41 ezer euró összértékű projekt megvalósításait ismertette. Elmondása szerint elsősorban az önkéntesség fejlesztése volt a céljuk, ezért két fő célirányt jelöltek meg. Egyrészt a már több éve sikerrel működő Berde Mózsa Kör foglalkozásait szerették volna bővíteni, emellett egy megyei és regionális szinten egyedülálló elképzelést is gyakorlatba ültetni. Utóbbi az önkéntes platform, amely a Platz.ro internetes címen már elérhető. Az elnök kifejtette: a gyermekfoglalkozásokat kiterjesztették három újabb helyszínre – Kökös, Bibarcfalva és Cófalva –, illetve tizenötre bővült az oktatók száma, tízen közülük vidéken tevékenykednek. Jelenleg több mint száz gyerek vesz részt a sokoldalú foglalkozásokon. A rendszeres programokon túl két egyalkalmas esemény is belefért az évbe. A gyerekek egyrészt Kisbaconban voltak tanulmányi kiránduláson, amely során a kenyér útját járták végig, másrészt Bikfalván képnapos táborban vettek részt. Ez utóbbi már a körhöz frissen csatlakozott gyerekek bevonásával zajlott.
A platform kapcsán Furus Levente elmondta: a honlap a szervezetek, a kezdeményezések és az önkéntesek közötti kapcsolatteremtést szolgálja. A felület révén – melynek használata rendkívül egyszerű – a regisztrált szervezeteknek vagy akár személyeknek lehetőségük nyílik megtalálni a megfelelő önkéntest adott elképzeléseikhez. Fontos hozadéka, hogy a platform révén nyilvántartható az önkéntes órák száma, amelyeket kreditekre fordítanak át, és ezáltal úgymond egyfajta tőkét gyűjthetnek azok, akik ezen a téren akarnak érvényesülni. Az elnök rámutatott: ez a nyilvántartásforma egyedi, kevés példát találtak arra, hogy az önkéntes tevékenységet így jegyeznék.
A projekt keretében egyébként egy partneri kapcsolatot is kiépítettek a norvégiai Bergen városában működő önkéntes központtal. Furus Levente szerint közös kezdeményezésben is gondolkodnak már, illetve számukra hasznos tapasztalat lehet a központtal való együttműködés, ugyanis odakint egészen más rendszer szerint épül fel az önkéntesség, igaz, előbbre is tartanak jóval: míg Romániában 14 százalékra tehető az önkénteskedés a lakosság körében, addig Norvégiában ez 80 százalék feletti.