Messziről űrállomásra hasonlít, és a kapun belül is ragyog minden: az épületek és a gépezetek a legutolsó csavarig új vagy megújult alakban tárulnak a látogató elé. A tegnap átadott sepsiszentgyörgyi derítőállomáson a technológia egészen mai, azaz európai szabványok szerint is környezetkímélő, és ez csak a vége annak a beruházásnak, amelynek során a város víz- és szennycsatorna-hálózatát is felújították. Antal Árpád polgármester szerint ezzel a következő harminc évre biztosított a minőségi vízellátás, ám a legtöbbeket érdeklő hír mégis az, hogy a következő 25 évben nem emelik, legfeljebb inflációhoz igazítják a víz- és csatornadíjakat.
Ez az elmúlt évek legnagyobb megyei és megyeszékhelyi beruházása, amely száz százalékban és idejében elkészült – közölték a város elöljárói, a Közüzemek vezetői, a tervező és a (németországi) kivitelező cégek képviselői, ami egyrészt azt jelenti, hogy nem kell büntetéseket fizetni a késés, illetve a szennyező régi technológia miatt, másrészt valóban hozzájárul a környezet megtisztításához: a derítési eljárás végén kifolyó víz sokkal tisztább, mint a befogadó Szemerja pataka.
A megye négy városa (Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Kovászna, Bodzaforduló) vízhálózatának korszerűsítésére összesen 332,328 millió lejt fordít a vízszolgálató, aminek 85 százaléka (282,479 millió lej) vissza nem térítendő európai uniós támogatás, 13 százalék a kormány hozzájárulása, és 2 százalék az önkormányzat önrésze. Sepsiszentgyörgynek közel száz millió lej jutott, ebből 55,9 a derítőállomásra ment el, a többit a városi kutak felújítására vagy újrafúrására, a fővezetékek cseréjére, az ivóvíz- és csatornahálózat bővítésére és korszerűsítésére, új tartályokra és gépekre fordították. A szennyvíztelepet nyolcvanezer lakosra méretezték, mert a következő terv a környező falvak csatlakoztatása. A derítés során keletkező biogáz az üzem villamosenergia-szükségletének hetven százalékát fedezi, de ezt feljebb akarják emelni. A legnagyobb kihívás az volt, hogy a korszerűsítést működés közben kellett elvégezni, hiszen ezzel a munkával nem nagyon lehet leállni; a műszaki átadás egyébként már tavaly decemberben megtörtént.
Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy olyan helyre születtünk, ahol nem gond az ivóvíz, hiszen vannak országok, ahol az emberek a vízért harcolnak, illetve jövedelmük felét erre költik – jelentette ki Antal Árpád, aki arra is emlékeztetett: néhány éve, mikor egy fővezeték elszakadt, a fél város napokig víz nélkül maradt. Ennek a következő harminc évben nem kellene megtörténnie, most már minőségi és biztonságos vízszolgáltatásról beszélhetünk Sepsiszentgyörgyön. Természetesen vannak még kisebb utcák, ahol még építeni kell a hálózaton, Kilyén és Szotyor bekötése, valamint a feltört utcák újraaszfaltozása is hátravan, de ezekre is sor kerül – ígérte. A Közüzemek vezérigazgatója, Fejér Sándor a fentiek mellett a szag eltávolítását és a folyók vízminőségének javítását sorolta a legfontosabb nyereségek közé. Azt is elmondta: a következő 25 évben a víz- és csatornadíjak árát nem emelik (ez is a pályázat egyik feltétele), csak az inflációhoz (vagy a deflációhoz) igazítják. Tehát még csökkenhet is a vízszámla, mert – erre ismét a polgármester hívta fel a figyelmet – az ivóvízre 9, a szennyvízre pedig 20 százalékos áfát fizetünk. Jelenleg ezer liter ivóvízért 3,24 lejt, a szennyvízelvezetésért 2,94 lejt (összesen 6,18 lejt) fizetünk a Közüzemeknek.