Egy kávé árát felajánlva is sokat tehetünk erdeink, környezetünk védelmében – erre hívja fel a figyelmünket a sepsiszentgyörgyi Erzsébet parkban felállított sátor, amelyben civilek gyűjtenek az osztrák óriás, a Holzindustrie Schweighofer elleni perek költségeinek fedezésére.
A kezdeményező aktivisták egyike, Hans Hedrich neve nemcsak az erdeink védelmében szervezett megmozdulások okán ismerős számunkra, de az erdélyi, székelyföldi magyarság helyzetéről, törekvéseiről is értő módon, empátiával írt honlapján. Úgyszintén a környezetvédelem iránt elkötelezett társaságként ismertük meg a helyi Indigó csoportot – bizalmunkra rászolgáltak, biztosak lehetünk abban, hogy az összegyűjtött pénzt valóban a fenyővágóhíd elleni küzdelemre használják fel.
Márpedig az egyre egyértelműbb immár azok számára is, akik korábban támogatták a Holzindustrie Schweighofer rétyi megtelepedését, hogy az osztrák vállalat tevékenységében több lesz a kár, mint a haszon. Ami már most látszik, hogy a nyersanyag ára megnőtt, tűzifához is egyre nehezebben és drágábban jutnak hozzá az emberek, szakmabeliek szerint máris számos kisebb fafeldolgozó került lehetetlen helyzetbe, mert az osztrák vállalat mindent felvásárol. Az ígéretekhez képest alacsonyabb a létrehozott munkahelyek száma – a Kovászna Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség adatai szerint jelenleg 400-an dolgoznak ott, miközben 650 állás létrehozását ígérték. Ráadásul elég nagy a fluktuáció a gyárban, amint arra a megyei munkaerő-hivatal igazgatója is rámutatott. És ez még csak a kezdet: a beruházás pozitívumainak sora a végéhez közeleg, a negatív következmények száma egyre csak szaporodik. Nem mindegy tehát, hogy miként viszonyulunk a rétyi fenyővágóhídhoz a következőkben sem: beletörődünk a helyi gazdasági, környezeti viszonyokat radikálisan átalakító monstrum jelenlétébe, vagy lehetőségeinkhez mérten harcolunk ellene, s megteszünk mindent, ami rajtunk áll, hogy mielőbb eltakarodjék.
A civilek a második utat választották, s bár valóban Dávidként szálltak szembe Góliáttal, kisebb, jelképes üzenettel bíró sikereket már elértek – a Romániai Építészeti Kamara például súlyos szakmai és etikai vétségek miatt nemrégiben felfüggesztette azon építészek aláírásjogát, akik a rétyi fűrészüzemet tervezték. A civilek eltökéltsége talán komolyabb eredményekre is vezethet – ha adunk esélyt nekik.