Féltik a lengyel jogállamiságot

2016. május 25., szerda, Világfigyelő

Frans Timmermans, az Európai Bizottság (EB) első alelnöke és Beata Szydło lengyel miniszterelnök egyetért abban, hogy az alkotmánybírósággal kapcsolatos konfliktus Lengyelország belügye, amelyet ott kell megoldani. A két politikus tegnap közös sajtótájékoztatón számolt be varsói tárgyalásaikról, amelyeken a jogállamiság lengyelországi helyzetéről egyeztettek.
 

 

Timmermans kijelentette: pozitív párbeszéd zajlik az alkotmánybírósági válság megoldásáról. Szydło is úgy értékelte, hogy a bizottsági alelnökkel „jó és konstruktív párbeszédet” folytattak. Ennek során ismertette vendégével azokat az előterjesztendő lehetőségeket, amelyek a válság megoldására irányulnak. „Azt szeretnénk, ha az alkotmánybíróság átlátható módon és zavartalanul működhetne” – jelentette ki Szydło, hozzátéve, hogy kabinetje kész olyan módosításokra, amelyek megfelelnek a demokrácia, a jogállamiság elveinek. A lengyel miniszterelnök hangsúlyozta, a kormányzó Jog és Igazságosság párt részéről megvan az akarat, hogy kompromisszumos megoldást találjanak a konfliktus minden résztvevőjével együtt, ő pedig a lengyel állam jó működésére való tekintettel prioritásnak tartja a válság kezelését.
Timmermans közölte: az EB mindent megtesz azért, hogy a megoldás keresésében a viszály minden résztvevőjének segítséget nyújtson. Egyetértett Szydłóval abban, hogy a konfliktus Lengyelország belügye, ezért azt Lengyelországban kell megoldani. Megjegyezte azonban, az EB számára fontos, hogy a tagállamok „normálisan, a jogállamiság elveit betartva” működjenek. A biztos reményét fejezte ki, hogy a konfliktus hamarosan lezárul, az érintettek megtalálják a megoldást. Hangsúlyozta azt is, hogy Lengyelország nagyon fontos tagja az Európai Uniónak.
Az EB az alkotmánybíró­ság­ra vonatkozó törvénymódosítások miatt januárban kez­deményezte uniós jogállamisági mechanizmus elindítását Lengyelországgal szemben. A brüssze­li testület a múlt héten figyelmeztetett, hogy amennyiben e hét elejéig nincs jelentős előrehaladás a válság megoldásában, újabb lépést fognak tenni a jogállamisági mechanizmusban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 600
szavazógép
2016-05-25: Világfigyelő - :

Törökország zsarolja az Európai Uniót

Törökország nem tesz további lépéseket a migránsválság kezeléséről az Európai Unióval kötött megállapodás végrehajtása érdekében, amíg az EU nem dönt a török állampolgárok schengeni vízummentességének megadásáról – mondta Recep Tayyip Erdogan tegnap.
 
2016-05-25: Világfigyelő - :

Cameronnal találkozott Áder

Elsősorban környezetvédelmi kérdésekről tárgyalt David Cameron brit miniszterelnökkel tegnap Londonban Áder János köztársasági elnök. Cameron a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban fogadta a magyar államfőt.