Szükség van az Erdélyi Magyar Néppártra (EMNP) az erdélyi magyar politikában, miképpen szükség van ellenzékre az önkormányzatokban, mert csak akkor lehet áttekinthetőbb, hatékonyabb egy-egy település, község vezetése – fejtette ki Toró T. Tibor, a párt alelnöke. A mostani választásokon csodákat nem remél a sok-sok válság szabdalta párt, de bíznak benne, több helyen sikerül erősíteniük pozícióikon – mondta háromszéki kampányértékelő sajtótájékoztatóján.
Balázs Attila, az EMNP háromszéki elnöke az új választási törvény visszásságaira hívta fel a figyelmet, értékelése szerint nem demokratikus a jogszabály, a parlamenti pártoknak kedvez, a kicsik és a függetlenek például még urnabiztost sem állíthatnak, csak akkor, ha marad betöltetlen hely. Az EMNP-nek így csak Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen lesz urnabiztosa, máshol a jelöltekre hárul a feladat, hogy ellenőrizzék a szavazás tisztességes lefolyását.
Toró T. Tibor szerint a személyazonosságik beszkennelésénél is történhet visszaélés, ez újdonság, a többszöri szavazást akarják így kiiktatni, de félő, hogy nem működik majd megfelelően a számítógépes rendszer. Úgy véli, figyelni kell, mert a csalás így is megoldható, ha a prefektúra megbízottja több személyazonosságit is iktat a rendszerbe, és utólag igazítják ezekhez a voksokat.
Toró kifejtette: tudja, megmosolyognák, ha azt mondaná, hogy Háromszéken győzelemre készülnek, ám ellenzéki szerepüket erősítenék, szeretnék, ha a választókhoz eljutna üzenetük: minél erősebb az ellenzék, annál erősebb egy önkormányzat, a polgárok tulajdonképpen az ellenzéken keresztül láthatnak és szólhatnak bele a döntéshozatalba. Legnagyobb bizakodással a kézdivásárhelyi eredményeket várják, Johann Taierlingnek sikerült ütős csapatot és komoly városfejlesztési koncepciót bemutatnia, az erőviszonyok kiegyenlítettek. „Valami hasonlót vártam volna Sepsiszentgyörgyön Antal Árpádtól, ám ő megteheti, hogy rendes kampányt sem folytat, ilyen a helyzet” – tért át a megyeközpontra az EMNP alelnöke, itt a jelenlegi két mandátumnál szeretnének többet elérni. Sepsiszéken több településen – Maksán, Árkoson, Gidófalván, Málnáson és Sepsikőröspatakon van saját polgármesterjelöltjük, több helyen esélyesek, Kézdiszéken Gelencét emelte ki, ahol demokratikus kampány folyik, kiegyensúlyozott erőviszonyokkal, Ozsdolán próbálják megtartani pozíciójukat, Szentléleken és Szentkatolnán új csapat építkezik. Baróton és Erdővidéken nem tudtak kellő mértékben fejlődni, Orbaiszéken az új csapat tud talán eredményt felmutatni – sorolta.
Toró T. Tibor kitért az MPP szerepére is, nem sikerült együttműködést kiépíteniük, csak néhány helyi csapattal – Sepsiszentgyörgyhöz hasonlóan Székelyudvarhelyen is –, jól látszik, Biró Zsolt pártelnöknek az a célja, hogy „az MPP-t bevigye az RMDSZ-be, és ezt Háromszéken sikerrel teljesítette is”. Meglátása szerint Erdélyben is kialakulóban a kétpólusú politikai rendszer, egyik felén az RMDSZ-szel és az általa felszippantott MPP-vel, másik oldalon pedig az EMNP-vel, amelynek képviselnie kell a transzilvanista autonómiapolitikát. Toró szerint az Erdélyi Magyar Néppárt nélkül reménytelen lenne az erdélyi magyar politika, ez a választás arról szól, hogy tudják-e folytatni a munkát. Reméli, megerősödött pozícióból lesz esélyük a középtávú építkezésre.