Székely Nemzeti MúzeumKorszerűsítették a néprajzi részleget

2016. június 11., szombat, Közélet

A korábbihoz képest korszerűbb, a társadalmi rétegződést is szemléltető elemekkel bővült a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum néprajzi részlegének második emeleti alapkiállítása. A Még felöltözködöm innepi gúnyámba című kiállításon népi viseletek, textíliák és hozománykellékek révén ismerjük meg a háromszéki tárgyi és ruházati örökség egy részét.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

 

A néprajzi alapkiállítás három tematikára épül, ezek egyike a most felújított rész. Az első emeleti A gyermekkor tíz éve kiállítás, valamint a régi népi mesterségeket bemutató terem továbbra is változatlan, a viselet-textil-hozomány kiállítás ellenben lényeges változáson ment át. Az egykor Gazda Klára által kidolgozott tematika nem változott, ellenben új koncepció szerint válogattak a kiállításrendezők a múzeum közel tizenhétezer darabot számláló néprajzi gyűjteményéből. Lényeges elem, hogy a tíz felöltöztetett bábun minden egyes ruhadarab össze­illő, vagyis egy adott korból származik, és településenként az élet más-más pillanatait, ese­ményeit rögzíti, van köztük felsőrákosi esküvői, árapataki magyar, árkosi idős­asszony-, sepsiszentgyörgyi iparos-, bodosi polgári, magyarhermányi női viselet.
Szintén új elem a kuckósítás: cipészműhelybe, kenderfeldolgozóba, kelengyetárgyakat bemutató konyhába pillanthatunk be, a negyedik kuckóban háromszéki népi mesterségekről láthatunk rövidfilmeket. Egy polgári és egy nemesi szobabelsőt is berendeztek annak minden kellékével együtt, de nem hiányzik a kelengyés szekér sem, amelyet homokágyon helyeztek el.
A tárlókban különböző mesterségek szerszámait, szerelmi ajándékokat,  szőtteseket, varrottasokat, hímzett textíliákat látunk, ezek megvilágítása műtárgykímélő.
Szőcsné Gazda Enikő kiállításrendező lapunknak elmondta: a felújítás igazi csapatmunkában történt, a dizájn, a világítás, a fényképelemek, a gyűjteménydarabok restaurálása, az asztalosmunka mind hozzájárult a megjelenítéshez, Éltes Barna, Musát Arnold, Lázár-Prezsmer Kinga, Oláh József nélkül mindez nem sikerült volna, a Kinda István és Simon József által készített kisfilmek, valamint a Bartha Zonga és Vinczeffy Orsolya vezette múzeumpedagógiai foglalkozások pedig élettel töltik meg a kiállítást.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 719
szavazógép
2016-06-11: Belföld - :

Legfennebb két mandátum

A polgármesterek, a megyei közgyűlési elnökök, a községi, városi, megyei jogú városi és megyei képviselő-testületi tagok nem tölthetnek ki két egymást követő mandátumnál többet egy Alexandru Băişanu képviselő által benyújtott tervezet értelmében.
2016-06-11: Közélet - Farcádi Botond:

Összesítik az árvízkárokat

A szomszédos megyékhez képest viszonylag olcsón megúszta Háromszék az elmúlt időszak esőzéseit, a kár azonban így is jelentős. Sebastian Cucu prefektus közölte: a megyei bizottság a napokban összesíti a károkat, esetleges kártérítés csak ezután következhet.