Kultúrák háborúja?

2016. július 16., szombat, Máról holnapra
Farcádi Botond

A NATO több ezer katonát irányít át Lengyelországba és balti államokba a katonai szövetség keleti szárnyának megerősítése, Oroszország elrettentése céljából. Pár napra rá Franciaország nemzeti ünnepén tunéziai férfi kamionnal hajt be a Nizzában ünnepelni összesereglett polgárok közé, legalább 84 békés civil halálát okozva. Olyanok halálát, akik nem harcolni, hanem ünnepelni készültek, éppen azokat az eszméket többek között, amelyek által Európa naggyá lett: a szabadság, egyenlőség, testvériség eszméit.

 

Persze, nincs közvetlen kapcsolat a két esemény között, de ha csak az erről szóló két hírt olvassuk, azt látjuk, valami nagyon nem stimmel a nyugati vezetők veszély- és realitásérzékével. Miközben a nyugati civilizációt fenyegető legnagyobb veszélyről, az iszlám terrorizmusról politikai korrektségből vagy elfedni igyekezvén saját inkompetenciájukat alig ejtenek szót a biztonsági tanácskozáson a nyugati vezetők, Oroszország – amúgy valóban elítélendő, de következményeiben mégiscsak enyhébb – nagyhatalmi ambícióinak villogtatása és erőfitogtatása ellen készek a legkeményebben fellépni.
Pedig ki kellene már végre mondani: a párizsi Bataclanban a koncertre beülő zeneszeretők, a Brüsszel utcáin sétáló helyiek és turisták, a Nizzában a francia nemzeti ünnepre összesereglett polgárok, egyáltalán Európa számára a legnagyobb fenyegetést az iszlám terrorizmus jelenti. Ki kellene végre mondani, hogy amíg az olyan szélsőséges mozgalmakat, szervezeteket, mint az Iszlám Állam vagy az al-Kaida, fel nem számolják, senki sincs biztonságban. Hogy Európában bárhol, bármikor találkozhatunk egy dzsihádistával, akinek egyetlen célja a gyilkolás. És nem kell megérteni őket, nem kell magyarázatot keresni tetteikre. Mert nincs, nem lehet semmiféle magyarázat az öldöklésre, ártatlan emberek elpusztítására, tegyék azt vallási fanatizmusból vagy politikai célokból. Ki kell mondani végre: háború folyik, és ők, a terroristák az ellenségeink, akik ellen minden eszközzel harcolni kell.
Mert az nem létezik, hogy a világ legerősebb titkosszolgálatai, legjobban felszerelt hadseregei, legerősebb rendfenntartó szervei rendre tehetetlennek bizonyulnak. Ha megvan a politikai akarat, ha valós az érintett államok szándéka az együttműködésre, van esély, hogy Európa ismét olyan hellyé váljék, ahol az emberek biztonságban érzik magukat. Ha viszont a nyugati vezetők maradnak a szép szavaknál, ha engedik, hogy a politikai korrektség béklyóba kösse kezüket, ha továbbra is álproblémákon merengenek, a terrorfenyegetettséghez képest jóval kevésbé jelentős nézetkülönbségeket mélyítenek és álellenségeket keresnek, akkor a biztonsági problémák csak fokozódnak, s tovább mélyül a szakadék politikusok és választók között.
A következményekbe pedig belegondolni is félelmetes: milyen világ vár ránk, ha vezetői tehetetlenségét látva radikalizálódik és a szélsőséges mozgalmak, pártok, az erőszak irányába fordul el az európaiak többsége, és hasonló helyzetbe sodródik a kontinensen élő muzulmán közösség? Mi lesz, ha kiéleződik a kultúrák háborúja?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1255
szavazógép
2016-07-16: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Összefognak a kerékpárosok

Végre kimozdultunk a holtpontról – röviden így értékelte a Sepsi Bike egyesület vezetője, Vrabie Zsolt azt a kerekasztal-beszélgetést, amelyet szerda délután a sepsiszentgyörgyi városházán tartottak a kerékpáros-egyesületek, magánvállalkozók, sportolók, a bringázás iránt éredeklődő magánszemélyek, a városi és a megyei önkormányzat képviselői. A cél közös: a kerékpározás népszerűsítése, a megfelelő infrastruktúra – a bicikliút-hálózat és a kapcsolódó szolgáltatások – megteremtése, minél több gyermek nyeregbe ültetése, oktatása, a kerékpáros kultúra kialakítása.
2016-07-16: Közélet - Szekeres Attila:

Együtt – másként (Nemzetiségi tábor Háromszéken)

Nyolc romániai nemzeti kisebbségi közösség képviselőinek részvételével idén is megszervezték a multikulturális tábort Háromszéken. Az Etnikumközi Kapcsolatok Igazgatóságának támogatásával a sepsiszentgyörgyi Alteris ( jelentése: másként) Egyesület a bikfalvi Téglás Panzióban bonyolította le tevékenységei zömét.