Ellentétek vonzásában

2016. július 23., szombat, Máról holnapra
Nagy B. Sándor

A Romániában zajló centralizációhoz három szék volt szükséges: számvevőszék, törvényszék és szekusszék – mondta Ráduly Róbert csíkszeredai polgármester az egyik tusványosi beszélgetésen –, ezek együttes munkálkodása eredményeképpen jutottunk odáig, hogy ma már alig van olyan polgármesteri hivatal Székelyföldön, ahol magyarul olvasható a városháza, községháza felirat. És bár a jogelv szerint amit a törvény nem tilt, azt szabad, nálunk ez valahogy úgy hangzik, hogy amit a törvény tételesen nem ír elő, az tilos, mert a számvevőszék biztosan megtalálja a módját, hogy törvénytelennek állítsa be. Azok a helyi önkormányzatok, amelyek többet mertek tenni a székelyföldi közösségekért, előbb-utóbb az államhatalom célkeresztjébe kerültek, vezetőiket pedig meghurcolták, miközben magyar képviselők, miniszterek, államtitkárok ülnek a parlamentben.


Vajon ezek a tisztségek a közösségeinkért való aktív szerepvállalást jelentik, vagy csupán nagy fizetéseket, különnyugdíjakat s a bukaresti általános nemzeti stratégiába való belesimulást? Tamás Sándor Kovászna megyei tanácselnök válasza erre így hangzott: ha a jövőben újra terítékre kerül a régiósítás kérdése – márpedig nagykoalíció esetén ez esedékes –, a magyar többségű megyék megszűnnek, mindenhol kisebbségbe kerülünk, helyi szinten sem lesz meg az az intézményes háttér, amely eddig működtetni tudta az erdélyi magyar szellemi műhelyeket. A magyar parlamenti képviselet ezt megakadályozhatja, mindegy, hogy szociáldemokratákkal vagy liberálisokkal kell szövetkezni hozzá. A kormányra kerülés tehát fontos, de csupán eszköz. A cél: olyan irányban befolyásolni a bukaresti döntéseket, hogy Székelyföldnek jó legyen.
Nem először vitáznak erről Tusványoson. A nyári szabadegyetemben az a jó, hogy vitázni lehet, és ezekben valahogy minden felszólalónak igaza van. Annak is, aki egy-egy beszélgetés végén így sóhajt fel: „mára eleget hallottam, inkább iszom egy sört...” Itt első kézből találkozhatunk egyes nézőpontokkal, ezek képviselői pedig olyan meggyőződéssel adnak hangot véleményüknek, hogy hiszünk nekik. Ha nem is értünk egyet mindennel, valahogy elfogadjuk a másik igazságát. Mintha nagyobb szabadságunk és több jogunk is lenne a szabadsághoz a szabadban. Az együttlét, a közös múlt, a közös értékek itt valahogy az érdekeket, célokat is közelebb hozzák egymáshoz. Itt a magyar közélet krémje jól megfér a székelyföldi települések hobói mellett. A délelőtti viták egyes felszólalóiból néha olyan ismeretanyag sugárzik, hogy a hallgató kedvet kap elvégezni egy újabb egyetemet, az éjszakai életben pedig nagy eséllyel találkozhatunk olyanokkal, akik elfeledtetik az emberrel a délelőtti okoskodásokat, és arra inspirálják, hogy pihenésre használja a nyár minden pillanatát.
Ezeknek a mindenkori ellentéteknek a vonzásában alakult ki Tusványos jellegzetes arca.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 720
szavazógép
2016-07-23: Élő múlt - :

Magyar Bukarest /19./ (Hencz Hilda)

A román nyelvű érettségi vizsgákra vonatkozó törvények 1924-es megjelenéséig szállingózni kezdtek Bukarestbe a tanulmányaikat folytatni óhajtó fiatalok, akiket az erdélyi magyarok többsége „árulónak” tartott. Jövetelük legfőbb oka az volt, hogy rendkívül leszűkültek a választási lehetőségek a továbbtanulás terén. A magyarországi tanulmányokat nem ismerték el Romániában, és Kolozsváron majdnem az összes magyar kart megszüntették. Biztos karriert csak a teológia ígért, azonban ide túl sok volt a jelentkező. Más karokon csak román nyelven lehetett tanulni, és műegyetem, orvosi, gyógyszerész, jogi, műépítész vagy képzőművész képzés csak Bukarestben volt. A közgazdaságról nem nagyon tudott senki. 1924-ben Erdélyben mindössze 150 magyar egyetemista maradt.
2016-07-23: Közélet - Farcádi Botond:

Mondjunk nemet a kényszerbetelepítésre (Tusványos)

Ne csak Magyarország, de a Kárpát-medencei magyarság egésze üzenjen Brüsszelbe, hogy nem értünk egyet a kényszerbetelepítéssel, s magunk akarjuk eldönteni, kivel élünk együtt – a külhoni magyarság vezetői erről szóló nyilatkozatot írtak alá tegnap Tusnádfürdőn. A tusványosi szabadegyetemen immár hagyományosnak számító nemzetpolitikai kerekasztal egyik központi témáját jelentette a migráció, a Brüsszel által szorgalmazott kötelező kvóták ellen október 2-ára meghirdetett népszavazás fontossága.