Harmadik nyilvános nyári táborát tartja augusztus 29.–szeptember 3. között a Kolozs megyei Kidén a Shoshin Színházi Egyesület, amely tavaly a KaravanAct vándorszínházi fesztivállal Sepsiszentgyörgyre is ellátogatott. A szervezők romániai és külföldi színészek, rendezők, táncosok, koreográfusok, zenészek vagy csupán színházkedvelők, új típusú tapasztalatokra, fizikai-szellemi tónust adó tréningre vágyók jelentkezését várják július 29-ig.
Az egyesület célja, hogy lehetőséget adjon elmélyülni a színházi kutatásban, megvizsgálja a természet és a kreatív folyamatok közötti kapcsolatokat, kitágítsa az erdélyi színészképzés horizontját, és segítsen újat tanulni a más szakmából érkezőknek. Az immár hagyományosan a Kidei Alkotótéren szervezett tábor idei vezetői Grzegorz Ziółkowski (Lengyelország) és Köllő Csongor (Románia), a tábor mottója idézet Dante Isteni színjátékából: „És az evezőket bolond repülés szárnyaivá tettük”, a központi téma pedig a csónak, mely a tábor szervezői szerint „kockázatokkal járó átmeneti szerkezet, ami a folyó egyik partjáról a másikra visz”.
Amint a felhívásban áll, a csónak utalhat a halálra, mint Różewicz-nél („a fekete öltönyömben / egy csónakban / evezők nélkül / elhagyja a világot / elvitorlázik / apa”), de hordozhat sokkal általánosabb jelentéseket is. A tábor szervezői szeretnék a színházi mesterség tükrében megragadni a csónak gondolatát, mint írják, a munka, amin és amivel a színész dolgozik, olyan, mint ez az apró, labilis szerkezet, amely elszállítja és átváltoztatja az előadót. „Vajon kit és mit vinne magával az ember a fedélzetre, ha lenne egy ilyen, csónakhoz hasonló, kis, instabil járműve, maga pedig a veszedelmes vizeken átkelő menekült lenne? Vajon milyen szavakat, dalt, képeket vinne át az új életébe?” – teszik fel a kérdést. A foglalkozások ezekre a témakörökre fókuszálnak a mesterség és a tréning gyakorlati aspektusainak vizsgálatán keresztül.
A munka elemei: szövegértelmezés és hangképzés, színészi akrobatika, dinamikus partnergyakorlatok, tér- és csoporttudatosság, harcos attitűd, csikung, reggeli és szürkületi szaladás, ének, egyéni utak. A tábor utolsó napján összegzésként bemutatnak egy csoportos és egyéni anyagokból létrehozott montázst. A munkanyelvek a résztvevők függvényében a magyar, román, angol és lengyel. A résztvevőket arra kérik, hogy válasszanak egy szöveget vagy éneket és egy képet (festményt vagy fotót), amit a felvázolt témá(k)hoz asszociálnak, továbbá, hogy vigyenek kényelmes munkaruhát, valamint egy elegáns ruhát a zárómozzanat bemutatására, és lehetőségeikhez mérten bármilyen zenei hangszert, amin játszani tudnak. A munka napi nyolc órában zajlik.
Az Európai Unió országaiból, az Egyesült Államokból, Norvégiából és Svájcból érkező résztvevők számára a részvételi díj 180 euró, a romániai résztvevőknek csupán 90 euró. A részvételi díj fedezi az étkezés, szállás és képzés díját, illetve a Kolozsvárról Kidére való szállítás költségeit, de nem fedezi a Kolozsvárra való utazás és visszautazás költségeit. Jelentkezni a táborba egy CV-hez vagy életrajzi leíráshoz csatolt motivációs levéllel lehet, amelyet a shoshin.mail@gmail.com e-mail-címre várnak július 29-ig. Visszajelzést augusztus 1-jéig küldenek.
Grzegorz Ziółkowski a poznańi Adam Mickiewicz Egyetem Dráma, Színház és Előadó-művészet Intézetének professzora, kutató, tanár, rendező, szerző, fordító, fontos színházi kiadványok szerkesztője és társszerkesztője. 2012-től igazgatója a poznańi STUDY || ROSA társulatnak és az Acting Techniques Intensive Seminar-nak. Köllő Csongor színész, rendező, 2010-től színjátszást oktat a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Karán. Színházi témájú cikkeket, esszéket ír magyar és angol nyelven. A Shoshin Színházi Egyesület társalapítója és társigazgatója, 2015-től tagja az ATIS NICHE nemzetközi csapatának.