Sétakocsikázáson mutatkoztak be vasárnap Balatonfüreden a 191. Anna-bál legszebbjei: Kriveczky Villő, a bál szépe, valamint udvarhölgyei, Gorosics Csenge és Káplár Fanni, valamennyien elsőbálozók. Az Anna-bál szépeit hagyományosan szombat éjjel választotta meg a zsűri a közönség által legszebbnek ítélt tizenöt hölgy közül. Az Anna-bál szépe, Kriveczky Villő egy Viktória-mintás, első udvarhölgye, Gorosics Csenge egy Rothschild-mintás, második udvarhölgye, Káplár Fanni pedig egy Apponyi-mintás Herendi vázát kapott ajándékba.
Családjával érkezett az Anna-bálra a 17 éves szegedi Kriveczky Villő, aki angol szakon tanul gimnáziumban. Elmondta, nagymamája hozta el az egész családot a rendezvényre, és bátyja volt a kísérője. Mivel rendszeresen a szomszédos Csopakon nyaralnak, nem volt ismeretlen számára a közeg, de meglepte a győzelem, mert nem azért jött, hogy a legszebbek közé kerüljön. Ballagási ajándékként kapta a báli meghívót az első udvarhölgy, a 18 éves szigetvári Gorosics Csenge. Most érettségizett, és energetikusként szeretne továbbtanulni. A bálra párjával érkezett, és mint mondta, pozitív élményekkel gazdagodott az est során: a finom ételek mellett a hajnalig tartó táncmulatságot is élvezte, mivel korábban versenytáncolt. Hároméves kora óta követi a bál eseményeit a második udvarhölgy, a 18 éves balatonfüredi Káplár Fanni, aki egy helyi gimnáziumban tanul biológia szakon. A bálra párjával jött volna, aki lebetegedett, így barátnője kísérte el a rendezvényre. Gyönyörűnek nevezte az Anna-bál új díszletét és színvilágát, a báli programok mellett pedig a legjobban a vasárnap délelőtti sétakocsikázást élvezte.
Az idei Anna-bálra 480 vendég érkezett, közülük 250 hölgy nyakába kerültek herendi porcelánszívek, amelyeknek mintázata idén a kagyló belsejét idézte. A bált ebben az évben is számos program kísérte, volt prímásverseny, szívhalászat, és megtartották az Operafüred rendezvénysorozat koncertjeit is. Zárásaként vasárnap este az Othello című operát vetítették filmen a Gyógy téri színpadon.
Bóka István, Balatonfüred polgármestere a hétvégi rendezvényen arról beszélt, az Anna-bál Európa egyik legrégebbi bálja, mely őrzi a múlt emlékeit. Hozzátette, a hagyományok tisztelete mellett az elsőbálozók évről évre megújítják a rendezvényt fiatalságukkal, szépségükkel, belső értékeikkel.
A város erős abban az elhatározásban, hogy kulturálisan, a turizmus szempontjából és gazdaságilag egy polgári kristályosodási pont legyen, amelyet érdemes megjegyezni nemcsak Magyarországon, hanem határainkon túl is – mondotta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, a rendezvény fővédnöke. Jelezte, 1825 óta hat és fél generáción át tartják meg az Anna-bálokat, és ez az erős hagyomány egy erős Balatonfüredből következik.
Az első Anna-bált 1825. július 26-án tartották Szentgyörgyi Horváth Fülöp János balatonfüredi fogadójában, a házigazda leánya tiszteletére. Az ifjú Anna Krisztina azon az estén ismerkedett meg későbbi férjével, Kiss Ernő huszárkapitánnyal, az 1848–49-es szabadságharc aradi tábornok vértanújával. (MTI)