Súlyos sérülést szenvedett egy hétéves gyermek a sepsiszentgyörgyi Ág utcában felállított mozgásparkban, melynek nyomán elveszítette bal kezének egyik ujjpercét. A hónap közepén történt eset kapcsán a fogyasztóvédelmi felügyelőség indított eljárást feljelentés alapján, és több rendellenességet is találtak a mozgáspark kialakításában és működtetésében – jelentette tegnapi közleményében a hatóság.
A felügyelőség közlése szerint a helyszíni ellenőrzésen egyebek mellett megállapították, hogy a mozgáspark túl közel fekszik egy játszótérhez, és vélhetőleg a gyermek onnan érkezett. A hatósághoz érkezett bejelentés szerint az áldozat egy forgó eszközbe csípte be az ujját, és sebészeti beavatkozásra volt szükség a sérülés miatt.
A felügyelők továbbá megállapították, hogy sem a játszótér, sem az mozgáspark nincs elkerítve, illetve hiányzik az utóbbi használatára, esetleges veszélyeire vonatkozó útmutató, pontosabban semmilyen hirdető, leíró tábla vagy pannó nem található az edzőtér területén. Ugyanez érvényes a játszótérre is. A hatósági közlemény megállapítja: a vonatkozó kormányrendelet nem tartalmaz semmilyen előírást a közterületen elhelyezett, ilyen jellegű eszközök forgalmazásával, használatával kapcsolatosan, ezért az önkormányzathoz fordultak, hogy ezeket az adatokat bocsássák a hatóság rendelkezésére.
A felügyelőség a megyei rendőrkapitányságot is megkereste azzal a kéréssel, hogy vizsgálják meg, van-e büntetőjogi vonatkozása az esetnek, és kit terhel a felelősség, figyelembe véve, hogy egy kisgyerek súlyosan megsérült. Emellett, annak függvényében, hogy az önkormányzat milyen iratokat mutat fel az eszközöket illetően, a felügyelőség akár 50 ezer lejes bírságot is kiszabhat – olvasható a Mircea Diacon által aláírt közleményben.
A fogyasztóvédők felidézik, hogy 2014-ben a sepsiszentgyörgyi játszótereken végzett ellenőrzés során kiderült: egyik ilyen létesítmény sem rendelkezik működési engedéllyel, nincsenek bekerítve, a használati, illetve a felszerelési, karbantartási utasítások pedig teljességgel hiányoznak. A hatóság akkor 8200 lej bírságot szabott ki, illetve megtiltotta a játszóterek használatát a hiányosságok pótlásáig. Az önkormányzat bíróságon támadta meg a döntést, az ítélőszék végzésében megállapította: a játszóterek működtetőjét terheli a felelősség, hogy a törvény által előírt alapvető biztonsági körülményeket megteremtse. A bírságot ugyanakkor 1500 lejre mérsékelték. A felügyelőség e hónap folyamán újabb ellenőrzést indított, de mivel az önkormányzat felelőse éppen pihenőszabadságát tölti, nem tudták lezárni az eljárást.
Czimbalmos-Kozma Csaba városmenedzser érdeklődésünkre kifejtette: összeszedték a kért dokumentumokat, és a héten – csütörtökön – felkeresik a fogyasztóvédelmi felügyelőséget. Czimbalmos sajnálatát fejezte ki a balesetért. Elmondása szerint az ilyen baleseteket nem lehet elkerülni minden esetben, hiszen mindössze egy csavar hiányzott a szerkezetből, amely ki is eshetett, vagy valaki egyszerűen elvitte. A városmenedzser szerint, miután átadták a kért dokumentumokat, a felügyelőségen múlik, hogy mi történik. Ami a játszóterek engedélyezését illeti, Czimbalmos rámutatott: a fogyasztóvédelem legnagyobb gondja a táblák voltak, de azt nem vették figyelembe, hogy egyes játszóterek elemeit ajándékba kapta a város, például Norvégiából. Ilyen körülmények között nem kizárt, hogy betű szerint nem felelnek meg minden uniós előírásnak. Ez viszont nem azt jelenti, hogy veszélyesek lennének. Tény ugyanakkor, hogy több mint negyven játszótér található Sepsiszentgyörgyön, a karbantartásuk pedig nehéz, tekintve, hogy a városházának összesen két ember áll rendelkezésére. Rendszeresen ellenőrzik ezeket a helyeket, amit tudnak, megoldanak, de mindenképp több emberre lenne szükség. Kérdés viszont, hogy honnan tudnának átirányítani, mivel a többi szolgáltatást is a szükséges létszám alatt végzik – fűzte hozzá.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata tegnap este közleményben is reagált az esetre. Ebben sajnálatukat fejezik ki a baleset miatt, és emlékeztetnek: a mozgáspark civil és önkormányzati összefogásként valósult meg 2014-ben: a területet és annak rendezését a város biztosította, az eszközöket egy jótékonysági kampány során összegyűjtött pénzből a Háromszéki Közösségi Alapítvány szerezte be. Az eset kapcsán közlik: a mozgáspark egyik elemének csavarja kimozdult a helyéről – kieshetett vagy szándékosan eltávolították –, ez okozta a hétéves gyermek sérülését. A hiányzó útmutatókat a hivatal pótolja, ugyanakkor hangsúlyozzák: a mozgáspark felnőttek számára készült, és nem használható játszótérként. Megvizsgálják annak lehetőségét, hogy miként lehetne a gyermekek előtt zárttá tenni a hasonló fitneszparkokat, továbbá arra kérik a lakókat, amennyiben a rendszeres használattól elromlott vagy szándékosan megrongált játszótéri vagy mozgásparki elemeket, törött köztéri bútorzatot látnak, jelezzék a polgármesteri hivatal ügyfélfogadó irodájának, a 0267 315 611-es telefonszámon.