A rossz döntések ára

2016. augusztus 4., csütörtök, Máról holnapra
Farkas Réka

Romániában a legjobb szándékú észszerűsítési tervek is könnyen csődöt mondanak, sokszor derült már ki, hogy a minisztériumi irodákban végzett, az emberi tényezőt semmibe vevő számítások bizony hibásak, és amit Bukarestben észszerű, jó megoldásnak találnak, az a „terepen” egészen másképp fest.

 

Mikor jó hat évvel ezelőtt Cseke Attila akkori egészségügyi miniszter elindította a kórházak összevonását, felszámolását, bezárását célzó programját, sokan találták kézenfekvőnek a javaslatot. Csakhogy az egységesített fővárosi elbírálásról jó néhány esetben utólag kiderült: több kárt okozott, mint amennyi hasznot hajtott. Ez történt az előpataki kórház esetében is.
Nagy tiltakozás kísérte az izomideg-sorvadásos betegek egyetlen romániai gyógyintézményének kitelepítését, háborogtak az orvosok, a páciensek – de hiába, a szaktárca hajthatatlan maradt. Az illetékesek több nyilatkozatából az derült ki, nem is értik, miért e zuvat, hisz egy korszerű, sokkal jobb épületbe költözhetnek, nem győzték hajtogatni, hogy az intézkedés „költséghatékony és korrekt”, azt is megfogalmazták, hogy valaki manipulálja a betegeket, gyógyítóikat. Apelláta nem volt, 2011 nyarán áttelepítették az intézményt Bodzafordulóra a városi kórháznak szánt, de túlméretezett, frissen befejezett épületbe. Szűk egy év alatt beigazolódott, igazuk volt a tiltakozóknak: az amúgy is sok szenvedést elviselni kénytelen betegek nem bírják a hegyek közötti hideget, a nehéz levegőt, még a nyár is megerőltető az amúgy is nehezen lélegző pácienseknek, a tél pedig valóságos kínszenvedés. Hiába volt új a bodzafordulói épület, nem mozgássérültek számára készült, még zöldövezetbe is csak a nagy forgalmú országúton áttolókocsizva juthattak el. Lehet, bejött a könyvelői pontossággal kiszámolt nyereség, de talán legalább az egészségügyi tárcától elvárható lett volna, hogy figyeljen az orvosi szakvéleményekre is, ne csak azt keresgélje sértődötten, ki miért meri ellenezni javaslatát.
A betegeket tehát könnyedén feláldozták, de tulajdonképpen máig titok, hogy miért. Az előpataki kórház egykor jobb napokat megélt épülete azóta is üres, szép lassan megeszi az idő a még álló falakat is. Az évek teltével egyre több pénz kell majd feljavítására, és erre egyelőre esély sem mutatkozik. Ötletek lennének: a megyei, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is bővelkedik elképzelésekben, azonban a minisztérium nem hajlandó lemondani az ingatlanról. Így pedig pályázni sincs esély. Előpatak, az egykori híres gyógy- és üdülőközpont pedig várhatja, hogy rossz döntések után, végre a jó megoldás is kipattanjon valamelyik felelős illetékes fejéből. Hisz példája annak, milyen könnyű tönkretenni valamit, és mily nehéz helyrehozni a hibás lépések következményeit.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1248
szavazógép
2016-08-04: Közélet - Szekeres Attila:

Filmtett-műhely Árkoson

Mondhatni, minifilmgyár helyszíne az árkosi oktatási központ: itt zajlik a Filmtett Egyesület 15. alkotótábora, a Filmtett Workshop. Jártak még itt a filmtettesek, 2003-ban a második tábor is itt zajlott, akkor szerényebb körülmények között. Ezenkívül még szerveztek két műhelyt Háromszéken: Sepsibesenyőn 2011-ben és 2012-ben.
2016-08-04: Közélet - Kisgyörgy Zoltán:

Petke családi találkozó Illyefalván

Százával laknak régi, történelmi múlttal rendelkező családok Háromszéken, melyeknek érdemes lenne legalább egy évben egyszer összegyűlniük, szorosabbra bogozniuk rokoni kötelékeiket. A nemzetitudat ápolása, megtartása érdekében elengedhetetlen, hogy sokasodjanak a családi találkozók.