Nem kell felfüggesztenie a transzfúziós tevékenységet a kézdivásárhelyi kórháznak, az intézményt fenntartó városi önkormányzat kedden rendkívüli tanácsülésen döntött az intenzív osztály részeként tevékenykedő egység beemeléséről a kórház működési szerkezetébe. Ez a formaság teszi lehetővé, hogy a kórház huszonöt éve létező alegysége jogszerűen működjék.
A kézdivásárhelyi kórházban megvannak az infrastrukturális és műszerezettségi feltételek a transzfúziós egység működésére, megfelelő számú szakszemélyzettel is rendelkeznek, semmi akadálya, hogy ez irányú tevékenységüket tovább folytassák – tájékoztatott dr. Kelemen András igazgató főorvos. A szakember elmondta, kórházukban huszonöt éve használnak fel vért és vérkészítményeket, ezen a téren soha nem történt náluk baleset, legfennebb az országosan is ismert krónikus vérhiányra panaszkodhatnak, de ezt is sikerült eddig megoldaniuk. A céhes városban hetente egyszer van vérvétel az önkéntes véradóktól, a begyűjtött vér feldolgozását a sepsiszentgyörgyi megyei vérközpontban végzik, de szükség esetén vérkészítményeket kérnek és kapnak Brassóból és Csíkszeredából is – tudtuk meg a kórházvezetőtől. Kelemen doktor elmondta, köztudott, hogy a sebtében elrendelt irányított ellenőrzést a szaktárca amiatt indította el, mert egy fővárosi kórházban véletlenül nem a megfelelő vért adták egy rákos beteg páciensnek, de ez nem az engedély hiánya miatt történt, hanem a rendszer és egy alkalmazott hibájából.
Lapunk az ügyben Ágoston László megyei közegészségügyi igazgatótól is kért tájékoztatást, aki elmondta, ellenőrizték a kézdivásárhelyi kórházban működő transzfúziós pontot, és az mindenben megfelel a követelményeknek, ezért a városvezetés jóváhagyásával együtt a szaktárca elé terjesztik az engedélyeztetési kérést. Ez csupán papírformaság, az egység most már szerepel a kórház működési struktúrájában, nincs akadálya a jóváhagyásnak – mondotta az igazgató. Hangsúlyozta: a baróti és a kovásznai kórházban nem folyik olyan szintű orvosi tevékenység, amely feltétlenül szükségessé tenné a transzfúziós pont létezését, nem használnak vért és vérkészítményeket, ezen kórházak esetében komoly kihívást jelentene a megfelelő személyzet, helyiségek, felszereltség biztosítása erre a célra, ezért nem folyamodnak engedélyeztetésért. Azokat az eseteket, amelyekben vérátömlesztésre van szükség, ezentúl is a megye két nagyobb kórháza fogja ellátni – közölte.
Országosan 108 állami és 34 egészségügyi intézményben működik transzfúziós egység engedély nélkül, a szaktárca a napokban ezeket felszólította, hogy novemberig rendezzék státusukat, ellenkező esetben az országos hematológiai intézet a továbbiakban nem szállít vért és vérkészítményeket ezeknek a kórházaknak. Az országos listán Kovászna megyéből a kézdivásárhelyi és a kovásznai kórház szerepel, előbbi esetében a rendezés az említett ütemben megkezdődött, a kovásznai kórház pedig csak amiatt jött szóba, mert egy sürgősségi beavatkozásnál egyetlen alkalommal vért használtak, ez ellenben nem tekinthető folyamatos transzfúziós tevékenységnek – állítja Ágoston László megyei igazgató.