A véglegesítő vizsgán a tanárok harmada megbukott, a katedrákért folyó harcban a versenyvizsgázók fele sem érte el a végleges állás elnyeréséhez szükséges hetest, a két megmérettetésen több százan szégyenteljes kettessel, hármassal estek ki, tucatnyi pedagógust csalás miatt kizártak. Akik a véglegesítőn harmadszor is elhasaltak, maradnak örök helyettesítők – nincsenek kevesen. Ez az érem egyik oldala.
A másik: több tízezer pedagógus békésen üldögél a valamikor elnyert, nyugdíjig tartó végleges katedrán, közülük több ezren élvezik az érdemfizetés vagy az érdemfokozat előnyeit – amire kevés esélyük van azoknak, akik hátrányos környezetben tanítanak vagy hátrányos helyzetű családokból származó gyermekeket oktatnak, s bár tanítványaik önmaguk képességeihez mért teljesítménye olykor felér az olimpikonéval, a rendszer nem díjazza a napszámosmunkát, csupán a csillogást.
Tévedés ne essék, a versenyeztető tanárokra, a versenyszellemű felkészítésre szükség van, miként a tehetséggondozásra is, de tudjuk, nem ebből van a több, hanem abból a fajta oktatásból, amelynek csupán rövid távon veszik hasznát a diákok, a bemagolt tananyagot gyorsan elfelejtik.
De ősztől lesz saját statútumuk, a tizenegyedikesek és a tizenkettedikesek ingyen tankönyvet kapnak, mit számít, hogy nyolcadik után a tanulók negyede lemorzsolódik, hogy 1990 óta először csökken a sikeresen érettségizők száma százezer alá, hogy többségük azonnal munkanélkülivé válik, ha nem folytatja tanulmányait – az más kérdés, hogy utána mit kezd az egyetemi diplomával.
Érthetetlen, hogy a sok pótcselekvés helyett miért nem fordít a mindenkori oktatási tárca több figyelmet a szakképzésre, ami ráadásul annak sem ártana, aki később elméleti pályát választ, miért csak egy-egy fellángolás erejéig tart az oktatás valós megreformálásának vágya, amit nem követ cselekvés?! Ehelyett közvitára hirdetnek fontos tervezeteket, elhitetik, hogy a szülők, a pedagógusok és a diákok is beleszólhatnak az őket érintő kérdésekbe, aki komolyan veszi, javaslatokat is tesz, majd jön a hideg zuhany: az eredeti jogszabálynál is előnytelenebb változat kerül ki a törvényhozás boszorkánykonyhájáról.
Naiv, aki azt hiszi, a folyton változó oktatási miniszterek az egyetlen bűnösök e téren, hogy csak őket terheli a felelősség, amiért félanalfabéta nemzedékek egész sora kerül ki az iskolapadokból. Ennél sokkal többről és súlyosabbról van szó. Sokunkat még kísértenek azok az idők, amikor a tájékozatlan, a bólogató, ötletszegény embertípus kinevelése volt a cél, amiről legrosszabb álmunkban sem gondoljuk, hogy valaha visszatérhet. Mégis foglalkoztat: milyen hátsó erők akadályozzák, hogy a tudás, a kreativitás, az önálló gondolkodás utat törjön a sötétben?