Az ország vezető mezőgazdasági érdekvédelmi szervezeteinek képviselőivel tárgyalt csütörtökön Dacian Cioloş miniszterelnök és Achim Irimescu agrárminiszter, akik az agráriumban dolgozó más állami intézmények vezetőinek társaságában érkeztek az összejövetelre a Nagyszeben melletti Cristianban működő montanológiai kutatóintézetbe. A hivatalosságok főként a mezőgazdasággal kapcsolatos elképzeléseikről, terveikről számoltak be, a gazdák képviselői viszont a saját bőrükön tapasztalt gondokra kértek mielőbbi megoldást. Háromszéket a Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnöke, Ötvös Mózes és a Zágoni Gazdák Egyesületének vezetője képviselte.
A hivatalosságok elvi elképzeléseiket ismertették, konkrétumokról alig ejtettek szót. A gazdák a legégetőbb problémák között említették a támogatások kifizetésének késését. Achim Irimescu tárcavezető a szükséges számítógépes program megkésett üzembe helyezésével próbálta magyarázni a késést. Tavaly ősszel kellett volna kezdeni az előlegek utalását, de a program beszerzésére csak augusztusban kötött szerződést az akkori minisztériumi vezetőség – ismertette. Több gazda választ kért a minisztertől: mikor kapja meg minden termelő a járandóságát?! Hosszas unszolás után mondott egy időpontot a miniszter. Állítása szerint augusztus 15-éig a kérvényezők 95 százalékának meg kell kapnia a pénzét (ez tegnapelőttre esett, de hétfő hivatalos ünnep volt – szerk. megj).
Elsőként Ötvös Mózes szólt a hivatalosságokhoz. Elégedetlenek a gazdák, a kifizetések késése miatt az idei volt a legnehezebb év számukra. Azt hitte, az agrárszakértőnek számító Cioloş és Achim Irimescu dinamikusabban kezeli a mezőgazdaság kérdéseit. Az édes szavak nem elegendőek a gazdáknak, konkrétumokat vár az agrárium – mondta. Hozzátette: Klaus Iohannis államfőnek is foglalkoznia kellene a mezőgazdasággal.
Az elöljárók nem cáfolták Ötvös szavait, pozitív hozzáállásukról biztosították a jelenlévőket. Cioloş kimondta: bárki lett volna az ország és az agrártárca élén, késtek volna a támogatások kifizetésével, ez már 2015-ben nyilvánvaló volt. Ha idén újból előfordul a késés, meg lehet húzni a fülüket – hangoztatta.
Jó hírként közölték a szarvasmarha-tenyésztőknek, hogy jövőtől változik a termeléshez kötött támogatás folyósításának feltételrendszere. A legkevesebb tízfős állomány továbbra is kötelező lesz, viszont nem kell minden állatnak ellenőrzés alatt (COPZ) lennie, a támogatást az ellenőrzésben levő állatok után folyósítják majd. Változik a napszámosrendszer is, azt szeretnék, hogy egy napszámos évente 180 napig dolgozhasson a jelenlegi 90 nap helyett. Románia újabb sürgősségi támogatást kap az Európai Uniótól, a közel 11 millió eurós segélyt főként a szarvasmarha-tenyésztőknek ítélik majd oda, de pénzre számíthatnak a sertéstartók is. Megpróbálják szervezni az élő állatok eladását, tárgyalásokat folytatnak amerikai, török, japán, koreai, jordániai potenciális partnerekkel. De minimis támogatást nyújtanak fajberbécsek vásárlására, állatonként 2500 lejjel támogatják majd a vételt. Egy héten belül igényelhetőek lesznek az APIA-bizonylatok, amelyekkel banki kölcsönként lehet felvenni az idei támogatások előlegét – ígérte a tárcavezető.
Ötvös kérte a tej árának támogatását is legalább 30 bani literenkénti összeggel, továbbá azt is, hogy a kisgazda-támogatást vállaló tenyésztők (évi 1250 euró fix összegű támogatást kapnak) is kaphassanak termeléshez kötött támogatást. Irimescu válaszában elmondta, lehet szó tejártámogatásról, de csak azok kaphatnak kiegészítést, akik nem részesülnek az átmeneti nemzeti támogatásokban és a termeléshez kötött szubvenciókban. A második igényre is próbálnak megoldást találni – ígérte.