Ferenc József-szobrot avattak

2016. augusztus 24., szerda, Magazin

Szobrot kapott I. Ferenc József (1830–1916) osztrák császár és magyar király szombaton a délkelet-csehországi Pohled településen halálának 100. évfordulója alkalmából.

A leghosszabb ideig hatalmon lévő Habsburg uralkodó emlékműve mintegy három méter magas. Ferenc József bronz mellszobrát kétméteres szürke márványoszlop tetején helyezték el. A márványoszlopon a császár és király neve, születésének és halálának éve alatt az uralkodónak tulajdonított következő kijelentés olvasható: „Legfőbb feladatom megvédeni népeimet politikusaiktól”.
Az emlékmű felállítását a Cseh Királyság Felújításáért nevű civil szervezet kezdeményezte, a helyi és a regionális önkormányzatok pedig támogatták. A szoboravató ünnepség alkalmával a több száz résztvevő csehül elénekelte az egykori császári himnuszt, míg a korabeli katonai egyenruhákba öltözött hagyományőrzők díszlövéseket adtak le régi ágyúkból. Az új emlékművet a helyi katolikus pap is megáldotta.
A bronzszobrot Zdenek Josef Praclík prágai szobrász készítette. Az emlékhelyet annak a hársfának a közelében alakították ki, amelyet a helyi lakosok 1908-ban ültettek a császár és király uralkodásának 60. évfordulója alkalmából. A mai szoboravatással az akkori hársfaültetéshez kívánunk kapcsolódni – mondta ünnepi beszédében Jindrich Holub helyi polgármester, aki egyben a Cseh Királyság Felújításáért civil egyesület egyik vezetője is. Kifejtette: nem céljuk I. Ferenc Józsefet ideális uralkodónak feltüntetni, de látni kell az adott kor pozitívumait is. Szerinte ezt a mai cseh történelemkönyvek nem tükrözik, ezért társadalmi vitára lenne szükség, amely segítene átértékelni a helyzetet. Ezt az álláspontot több cseh történész és publicista is osztja.
1918 óta ez az első Ferenc Józsefnek s általában egy Habsburg uralkodónak emelt szobor Csehországban. Országszerte jelenleg csak néhány Ferenc József-szobor áll és az egykori Habsburg monarchiára emlékeztető köztéri szobrokból is nagyon kevés van. Ezek jelentős részét lerombolták vagy múzeumi raktárakba szállították. Cseh és morva területeken ez történt a német emlékművek döntő többségével is, míg Szlovákiában a Habsburg-emlékeken kívül a történelmi Magyarország emlékeit és emlékhelyeit tüntették el.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 114
szavazógép
2016-08-24: Magazin - :

Megáldották a kosteleki templomot

Soltész Miklós államtitkár jelenlétében áldották meg hétfőn Kostelek felújított római katolikus templomát.
2016-08-24: Magazin - :

Mentés a barlangból

Kolozsvári barlangi mentőknek hétfőn késő este sikerült kihozniuk a szolcsvai Búvópatak barlangjából a bentrekedt francia turistákat és romániai barlangászokat.