Vita az egyesülésrőlAz amerikai nagykövet feléleszti Sztálin elméleteit

2016. augusztus 31., szerda, Belföld

Heves ellenkezést váltott ki az Amerikai Egyesült Államok chişinăui nagykövetének az a kijelentése, miszerint a Moldovai Köztársaságnak szuverén és független államnak kell maradnia, biztonságos határok között, és függetlenül az októl, „nem praktikus választás” a Romániával való egyesülés. Călin Popescu-Tăriceanu szerint az amerikai hatóságoknak magyarázatot kell adniuk a nagykövet nyilatkozatai kapcsán, az Akció 2012 csoporthoz csatlakozott egyesüléspártiak pedig tegnap Bukarestben az Egyetem téren tilakoztak, történelemkönyveket gyűjtve James D. Pettitnek, hogy megismertessék a nagykövettel a románok valós történelmét.
 

 

Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke azzal vádolja James D. Pettit nagykövetet, hogy feléleszti Sztálin elméleteit, amelyek „Románia területi megcsonkításához vezettek” a Ribbentrop–Molotov-paktum révén. A felsőház elnöke kétli, hogy ez lenne az amerikai külügy hivatalos álláspontja. Bejelentette továbbá, hogy a szenátus állandó bizottságában felveti egy, a parlamenti frakciók közös politikai nyilatkozatának gondolatát.
A szenátus elnöke emlékeztet egyúttal, hogy 1989 decemberében a Szovjetunió kong­resszusa elfogadta és Gorbacsov elnök aláírta a Jakovlev-bizottság jelentését, amely elítéli a Ribbentrop–Molotov-paktum titkos megállapodásait. Hozzáteszi továbbá, hogy Borisz Jelcin elnök 1992-ben elrendelte a paktum titkosításának feloldását, ami meglátásában szintén a politikai aktus egyfajta elítélését jelenti. „Még egy érv, nem emlékszem arra, hogy egy amerikai vagy bármely más demokratikus állam politikusa azt mondta volna, hogy a két német államnak nem kellene egyesülnie, mert » egy nem praktikus választás, nem jelenti azt a választást, amitől a dolgok jobbra fordulnának«. Az állampolgároknak és nem a diplomatáknak, még csak nem is a politikusoknak áll jogában meghatározni sorsukat, nekik gyakorlatba kell ültetniük a többség akaratát” – fogalmaz közleményében a felsőház elnöke, aki szerint meg kell vizsgálni, hogy az amerikai nagykövet kijelentése olyan hiba volt-e, amit „a diplomata­státus ismeretének hiánya vagy általános és politikai műveltségi hiányosság okozott”.
Az egyesüléspártiak Akció 2012 csoportja tegnap több száz történelemkönyvet gyűjtött össze az Egyetem téri tiltakozáson, a bukarestivel párhuzamosan a moldovai fővárosban, az amerikai nagykövetség székháza előtt is szerveztek tiltakozó megmozdulást, a tüntetők kérték James D. Pettit visszahívását a chişinăui nagyköveti tisztségből. Az unionisták egyúttal nyílt levelet intéztek John Kerrynek, amelyben azt kérik, hogy az amerikai külügyminiszter vagy Hans Klemm, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete magyarázza el Amerika álláspontját.
Az Amerikai Egyesült Államok chişinăui nagykövete a Moldova 1 adónak adott interjúban úgy fogalmazott: „Úgy hiszem, nagyon fontos, és természetesen ez a mi politikánk, és azt hiszem, hogy ez az itteni politika is, hogy a Moldovai Köztársaságnak szuverén és független államnak kell maradnia, biztonságos határok között. A Romániával való egyesülés például az Európai Unióhoz vezető útként, vagy más okból, nem egy praktikus választás, nem jelenti azt a választást, amitől itt, a Moldovai Köztársaságban a dolgok jobbra fordulnának. A Moldovai Köztársaság nem Románia. A Moldovai Köztárságnak saját történelme van, saját kihívásai.”

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2016-08-31: Belföld - :

Magyar jogsérelmek Strasbourgban

Két magyar vonatkozású ügy került az Emberi Jogok Európai Bíróságának asztalára, miután a romániai igazságszolgáltatás a magyar felperesek ellen döntött. Mindkét ügy strasbourgi dossziéját az erdélyi Jogaink Egyesület jogászai készítették el térítésmentesen.
 
2016-08-31: Belföld - :

Jól megy a Molnak

A román üzemanyagpiac jelentős változásaként értékelte a Ziarul Financiar gazdasági napilap, hogy a Mol Románia, megelőzve az orosz Lukoilt, belépett az első három piaci szereplő közé az eladott üzemanyag-mennyiséget tekintve. A hazai üzemanyagpiacon a Petrom és a Rompetrol a két legnagyobb vállalat. A Mol Románia 1995-ben nyitotta az első benzinkutat Romániában, jelenleg üzemanyag-hálózata 205 töltőállomásból áll, miután idén öt új benzinkutat nyitottak. Idén tízmillió eurót fordítanak befektetésekre a tavalyi 15 millió euró után, és további nyolc-tíz töltőállomás megnyitását tervezik. (MTI)