Tizenhárom évre ítélték Budaházyt

2016. augusztus 31., szerda, Világfigyelő

Tizenhárom év fegyházbüntetésre ítélte a terrorcselekménnyel, testi sértéssel, kényszerítéssel vádolt Budaházy Györgyöt tegnap kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében a Fővárosi Törvényszék.
 

 

Budaházy György egyik társa 12 év fegyházbüntetést kapott terrorcselekmény, lopás, lőfegyverrel visszaélés miatt, négyen 10 évet, egy további pedig 9 évet. Az összesen 17 vádlott közül a 15 terrorcselekménnyel megvádolt személyt 13 és 5 év közötti letöltendő szabadságvesztéssel sújtotta a törvényszék, feltételes szabadságra nem bocsáthatók. A bíróság összesen mintegy 120 év letöltendő szabadságvesztést szabott ki. Két kisebb súlyú bűncselekmény miatt elítélt vádlott egy-egy év körüli felfüggesztett szabadságvesztést kapott.
A vádlottak és védőik felmentésért, enyhítésért, az ügyész súlyosításért fellebbezett, így az ítélet nem jogerős, a per az ítélőtáblán folytatódik majd másodfokon.
Az ügyész a tizenöt terrorcselekménnyel vádolt személy előzetes letartóztatását indítványozta, ám a bíróság csupán Budaházy és hat társa esetében látta indokoltnak a házi őrizetet és további három vádlott esetében a lakhelyelhagyási tilalmat, a többiek szabadlábon védekezhetnek.
A tényállás szerint a Budaházy György által létrehozott Magyarok Nyilai elnevezésű terrorszervezet 2007 és 2009 között erőszakos cselekményekkel próbálta megváltoztatni a kormánypártok politikáját és félelmet kelteni a lakosság egyes csoportjaiban. A vádlottak Molotov-koktélos támadást intéztek MSZP- és SZDSZ-pártirodák, országgyűlési képviselők, továbbá Hiller István szocialista oktatási miniszter, Kóka János szabaddemokrata frakcióvezető otthona, valamint Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő miniszter vidéki ingatlana ellen. Ezeknél a cselekményeknél személyi sérülés nem történt. Ugyanakkor a vádpontok között szerepel Csintalan Sándor HírTV-s műsorvezető, korábbi vezető szocialista politikus brutális bántalmazása, továbbá egy jegyiroda és melegbárok elleni Molotov-koktélos támadás, valamint egy bankautomata kifosztásának kísérlete is.
Az ítélet kihirdetésére teljesen megtelt a Fővárosi Törvényszék díszterme, a hallgatóság jelentős része Budaházy megérkezésekor tapsolt és a nevét skandálta. A hallgatóság soraiban több, a Jobbikhoz többé-kevésbé kötődő politikus is megjelent, így Morvai Krisztina EP-képviselő, Novák Előd és Gaudi-Nagy Tamás volt országgyűlési képviselők és Toroczkai László polgármester, a párt elnökségi tagja.
Miután a szóbeli indoklás befejeződött, és az ügyész megkezdte a fellebbezéssel kapcsolatos indítványait, a hallgatóság egy része pfujolni kezdett, majd Budaházy nevét skandálták, és állva elénekelték a Himnuszt, illetve a székely himnuszt. A folyosóról pedig azt kiabálták: Gyilkosok! Vérbíró! Morvai Krisztina a tárgyalóteremben fennhangon szóvá tette, hogy szerinte az ügyész a már írásba foglalt ítélet ismeretében terjeszti elő fellebbezését. A bíró felszólította a hallgatóságot a távozásra, ám a demonstrálók még egy darabig kiabáltak, méltatlankodtak, és csak a bevonuló rendőrök utasítására hagyták el a tárgyalótermet. Morvai Krisztina mentelmi jogára hivatkozva a bírói felszólítás ellenére is a tárgyalóteremben maradt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2016-08-31: Világfigyelő - :

Vádemelés egy március 15-i beszéd miatt (Kárpátalja)

Szeparatizmus miatt vádat emelt a Kárpátalja megyei ügyészség egy kárpátaljai lakos ellen, aki Ukrajna államhatárainak a módosítását szorgalmazta az 1848–49-es forradalom és szabadságharc munkácsi emlékművénél március 15-én tartott beszédében.
 
2016-08-31: Világfigyelő - :

Elemzik a török helyzetet

Az Európai Unió alábecsülhette a júliusi törökországi puccskísérlet súlyosságát, azonban mindenképpen folytatni kell a párbeszédet Ankarával a felek közötti migrációs egyezmény életben tartása érdekében – hangsúlyozták képviselők az Európai Parlament (EP) külügyi bizottságának tegnapi brüsszeli ülésén.