Nemcsak ritka élményeket, kulturális értéket kínál a tegnap kezdődött pulzArt kortárs összművészeti fesztivál, hanem a városkép jófelé alakulásában is elindított egy folyamatot: egyelőre alig több mint féltucatnyi kirakat vált művészek által a szemnek látványossá, de a kezdeményezés sikere a folytatásra kötelez.
Sepsiszentgyörgy legmarkánsabb fesztiválja a pulzArt. Az idei, immár negyedik rendezvény a kép jegyében zajlik – mondta megnyitóbeszédében Sztakics Éva alpolgármester. Hozzátette, személyesen nem vett részt a pulzArt szervezésében (nem „implikálódott”, miként fogalmazott), mert az a véleménye, a politikumnak, az adminisztrációnak nem az a dolga, hogy szervezze a művelődési életet, hanem hogy megteremtse a keretet a művészek alkotásához, a művészet szabadságához.
Sokan kérdezik, miért fektet akkora hangsúlyt Sepsiszentgyörgy a kultúrára – folytatta az alpolgármester, és a kérdést meg is válaszolta: mert ha a művelődési életet fejlesztik, az maga után vonja a gazdasági élet megpezsdülését is. Végezetül köszönetet mondott a városimázs-iroda munkatársainak, a sepsiszentgyörgyi művészeknek a fesztivál megszervezéséhez nyújtott segítségükért.
Nem újdonság, hogy vállalkozók művészeket kérnek fel arculattervezéshez vagy vendéglők belső tereinek kialakításához – kirakatok berendezésére azonban már kevesebb a példa. A VitrinArt épp erről szól: a vállalkozói szféra és a művészeti alkotás találkozása valahol félúton, mindkettejük számára kielégítő változást hozva – ismertette a kezdeményezést Veres Nagy Tímea. A városimázs-iroda munkatársai harminc városközponti bolt tulajdonosának ajánlották fel, hogy kirakataikat művészek alakítsák át, közülük hét válaszolt a felhívásra. Egy központi séta során könnyen felismerni, melyek azok a vitrinek, amelyeket szakember rendezett be. A Korzón levő Júlia ajándékbolt két kirakatát a csíkszeredai Veres Imola alakította ki, mint másutt is, többnyire a boltban található tárgyakkal, kiegészítve néhány saját alkotással. A Gróf Mikó Imre utcában levő férfi-divatárubolt kirakatának áttervezője a sepsiszentgyörgyi Péter Eszter. Az üzlet tulajdonosa elmondta, már nagyon kívánt valami változást, és igencsak örvend az eredménynek. Néhány lépéssel odébb a méhészeti bolt kirakata látványos megújuláson esett át, a csíkszeredai Ferencz S. Apor munkájának hála a járókelők most már nem csupán észreveszik a boltot, hanem bemennek, érdeklődnek, vásárolnak is. A Sugás Áruházzal átellenben levő Dajka bolt nagy kihívás volt, hiszen a régi háznak nincs klasszikus értelemben vett kirakata, ott valójában az egész épület arculatát kell megalkotni: Kocsis István és Nagy Beáta, a Művészeti Népiskola két tanítványa a tulajdonossal nagy terveket dédelget, egyelőre csak ízelítőt mutattak be abból, amire készülnek. A következő kirakat az Olt utca és a Csíki utca közt félúton levő kézművesbolté, ezt a Csíkszeredában élő, sepsiszentgyörgyi születésű György Eszter rendezte be iparművészeti szempontból, azazhogy ne az ő munkáját lássák a nézelődők, hanem azt az értéket, amit a bolt képvisel. A látvány arra késztesse az embereket, gondolkodjanak el, modern életükbe hogyan illeszthetőek be a kézműves tárgyak, illetve hogy a tucattermékek helyett ilyen termékeket vásároljanak – ismertette szándékát. Átellenben a természetes termékeket árusító bolt kirakata esett át igazán látványos átalakuláson, mint az üzlet tulajdonosa mondta, már nem nagyon volt ötletük, hogyan tegyék vonzóbbá a vitrint, így igen jól jött a város kezdeményezése. A csíkszeredai születésű, Sepsiszentgyörgyön élő Szederjesi Szidóniának és segítőjének, Fekete Bálintnak szabad kezet adtak, ők modernebb, fiatalosabb látványtervet alkottak, és a „bio”-szellemnek megfelelőt is: a polcokat újrahasznosított kartonból készítették. Utolsóként a szomszédban levő turkáló kirakatai kaptak új berendezést, Daczó Enikő és Bagoly Zsuzsa sok változatot kiötölt, míg a látható mellett döntöttek – és a tulajdonos ezúttal is nagyon örvendett a jótékony változásnak.