A Belgrádban tegnap folytatódó kormányalakítási tárgyalások főszereplői változatlanul a radikálisok, a nacionalisták és a szocialisták, akik a múlt héten már megállapodtak egy leendő közös kormány alapelveiben.
A demokrata táborban szintén zajlanak bizonyos konzultációk, de hogy pontosan kik között, azt nem lehet tudni. A választásokon a legtöbb szavazatot szerzett Demokrata Párt egyelőre csak helyi szinten tárgyal a mérleg nyelvévé előlépett szocialistákkal, s a szerémségi Indjiában sikerült is koalíciót kötniük. Messzemenő következtetésekre ez nem ad okot, hiszen például a bácskai Verbászon a szocialisták a radikálisokkal és a nacionalistákkal fogtak össze. Ivica Dacic szocialista vezető Moszkvában az Igazságos Oroszország és egyben az orosz parlament felsőháza elnökével, Szergej Mironovval tárgyalt, Tomislav Nikolic és Dragan Todorovic, a radikálisok két alelnöke pedig Vojislav Seseljnél, a pártnak a hágai Nemzetközi Törvényszék börtönében lévő elnökénél járt.
Medvegyev a korrupció ellen
Dmitrij Medvegyev komplex fellépést hirdetett meg az oroszországi korrupció ellen tegnap egy moszkvai tanácskozáson. Az orosz elnök kifejtette: a kulcsfeladat, hogy a korrupció kialakulásának körülményeit és előfeltételeit felszámolják. Ezzel kapcsolatban sürgette a versenytárgyalások, a pályázatok és az állami eljárások átláthatóbbá tételét, a bürokratikus akadályok felszámolását, a kedvezőbb üzleti környezet megteremtését, továbbá azt, hogy teremtsék meg az állami tisztségviselők és alkalmazottak, valamint a bírák vagyoni helyzetének rendszeres ellenőrzéséhez szükséges feltételeket. Arról beszélt, hogy átfogó nemzeti tervet kell kidolgozni és végrehajtani, mivel Oroszországban a korrupció változatlanul rendkívüli mértékben elterjedt.
Mianmarban az ENSZ főtitkárhelyettese
A mianmari (burmai) katonai junta engedélyével rövid utazást tehetett tegnap az ENSZ egyik megbízottja az Iravádi folyó katasztrófa sújtotta torkolatvidékén. John Holmes humanitárius ügyekben illetékes főtitkárhelyettes egy helikopteren repülhetett be a délkelet-ázsiai országnak a Nargis ciklon által május 2—3-án letarolt déli részébe, ahol százezrek maradtak fedél és élelem nélkül, fertőző betegségeknek kitéve — mondta el a világszervezet egy neve elhallgatását kérő tisztségviselője. A külföldi segélyszervezetek többségének a katonai junta mindmáig nem tette lehetővé, hogy bekapcsolódjanak az áldozatok mentésébe és a túlélők ellátásába, s a térségbe több mint két hét elteltével, szombaton vittek el először külföldi diplomatákat, de nekik is csak három kisebb menekülttábort mutattak meg a katonák. — Ötvenfős kínai orvoscsoport érkezett Mianmarba, hogy segítséget nyújtson a Nargis ciklon túlélőinek — közölte tegnap a mianmari állami televízió.
Párizs és a Hamasz
Párizs informálisan érintkezésbe lépett a Gázai övezetet kormányzó Hamasz palesztin iszlamista szervezettel — erősítette meg tegnap a francia külügyminiszter. Bernard Kouchner hozzátette, hogy az utóbbi néhány hónapban létrejött érintkezések nem érték el a formális kapcsolatok vagy tárgyalások szintjét. A külügyminiszter azután nyilatkozott az Europe—1 rádiónak, hogy a Le Figaro napilap tegnapi számában egy nyugalmazott francia diplomata arról számolt be: egy hónappal ezelőtt Hamasz-vezetőkkel találkozott. A tisztségviselők megismételték Háled Mesaalnak, a szervezet damaszkuszi emigrációban élő vezetőjének ajánlatát, miszerint a Hamasz kész elfogadni, hogy a palesztin állam az 1967-es határok között alakuljon meg. Ez ,,felér Izrael közvetett elismerésével" — idézte Yves Aubin de la Messuziere volt nagykövetet az újság. Franciaország lépése felbosszanthatja a Hamasz elszigetelésére törekvő Washingtont, amely helytelenítette Jimmy Carter volt amerikai elnök áprilisi találkozóját Mesaallal.
Csingiz Ajtmatov beteg
Németországba szállították gyógykezelésre a világhírű kirgiz írót, Csingiz Ajtmatovot. A 79 éves írót tegnap repülővel vitték Oroszországból Németországba, ahol befektették egy szakklinikára — közölték az Interfax hírügynökség szerint az Oroszországhoz tartozó Tatár Köztársaság hatóságai, hozzátéve, hogy állapota súlyos, de stabil. Csingiz Ajtmatov egy filmforgatásra érkezett csütörtökön a Volga-vidéki Kazanyba (Tatárföld Moszkvától 800 kilométerre keletre fekvő fővárosába), másnap, pénteken azonban rosszul lett.