Katasztrofális állapotokat tapasztalt Mohácsi Viktória az olaszországi táborokban lakó romák körében. A liberális európai parlamenti képviselőnő tegnap számolt be Strasbourgban a hét végén tett olaszországi látogatásáról.
Rómában és Nápolyban látogatott meg romatelepeket, ahol nyomorúságos körülmények között tengődnek az emberek. A rendőrség éjszaka sűrűn razziáz a római cigánytáborban, és ilyenkor gyakran tucatnyi embert visznek be az őrszobára, két napig benn tartják, majd elengedik őket, vagyis semmilyen bűncselekmény vádjával nem tudnak ellenük eljárást indítani — ismertette a képviselőnő a táborokban általa hallottakat. Az ezerfős nápolyi táborban — ahol a korábbi napokban romaellenes pogromok és gyújtogatások voltak — arról is beszámoltak Mohácsinak, hogy időnként rejtélyes módon tűnnek el roma gyerekek a táborból, és a rendőrség nem tudott semmilyen nyomozási eredményt felmutatni. Állítólag többször előfordult, hogy koldulás miatt, illetve hasonló okokból az olasz hatóságok az utcáról ,,begyűjtöttek" és a szülők számára ismeretlen helyre szállítottak roma gyerekeket.
Mohácsi Viktória szerint az uniónak sürgősen átfogó stratégiát kell kidolgoznia a romák társadalmi integrálására, és e stratégiát minden uniós tagállamnak el kellene fogadnia. Az Európai Parlament már hónapokkal ezelőtt elő is irányozta e stratégia kidolgozását, amelynek az elképzelések szerint öt fő területre kell összpontosítania: az egészségügyi ellátáshoz, az oktatáshoz, a lakhatáshoz és a munkához való jogra, valamint a diszkriminációtól mentes élethez fűződő jogra. Mohácsi szóvá tette, hogy egyes országok — ilyen Olaszország is — nem is igényelnek olyan uniós forrásokat, amelyek a romák integrálását mozdíthatnák elő.
A romahelyzetnek szentelt késő délutáni európai parlamenti vitában az Európai Bizottság nevében Vladimir Spidla biztos leszögezte, hogy meg kell büntetni a rasszista támadások elkövetőit. A romáknak a társadalom peremére szorított helyzete óriási veszteség nem csak a romák, hanem Európa számára is — tette hozzá. Szerinte uniós szinten is mindent meg kell tenni a romák integrálása érdekében. Spidla szerint minden esetben az egyént kell értékelni, nem a bevándorlók egy bizonyos csoportját. A jogállamiság mindenkori tiszteletben tartásával kell felmérni, valóban veszély fenyegeti-e a közbiztonságot, a kitoloncoláshoz pedig csak szélsőséges esetben lehet folyamodni. A roma polgároknak szükségük van a szolidaritásunkra — mondta Vladimir Spidla.
Járóka Lívia néppárti EP-képviselő a vitában azt emelte ki, hogy sem a bal-, sem a jobboldali európai kormányok nem értek el változást a romák befogadása terén. Szerinte sokkal mélyebb elkötelezettség kell az egyes pártoktól.
Martin Schulz, a szocialista EP-képviselőcsoport német vezetője egyfelől hangsúlyozta, hogy a táborok felgyújtása, az emberek üldözése elfogadhatatlan, másfelől rámutatott arra, hogy nem olasz, hanem EU-szintű problémáról van szó, mert nem megfelelő a kisebbségek, különösen a romák integrálása a tagállamokban.
Tőkés László EP-képviselő elutasította azokat az állításokat, miszerint a romák helyzetéről folytatott vita beavatkozás lenne az olasz belügyekbe. Nem Olaszország és nem a romániai romák, hanem az unió területén élő romák ügyéről van szó, amely az eseti és tüneti kezelésnél többet érdemel — hangsúlyozta.
Sógor Csaba néppárti EP-képviselő szerint európai szinten kell megoldást találni a kérdésre, az a minimum, hogy az EP-ben kisebbségi és emberjogi bizottságot állítsanak fel, az EU pedig ne csak tűzoltó szerepet vállaljon, hanem ügyeljen a szociális, kisebbségi és emberi jogok tiszteletben tartására.