A spanyol miniszterelnök határozottan elvetette a Baszkföld távlati szuverenitását célzó legújabb tervet, amelyet az autonóm terület kormányfője terjesztett elő tegnapi madridi találkozójukon.
Juan José Ibarretxe azt mondta, hogy falba ütközött a terve ismertetésekor, José Luis Zapatero Rodríguez miniszterelnök pedig a sajtó előtt leszögezte, hogy minden kezdeményezésnek a spanyol alkotmány keretein belül kell maradnia. A baszk autonóm kormány októberben népszavazást szeretne tartani a terület jövőjéről, első lépésként a 2010-re tervezett önrendelkezési népszavazás felé. Zapatero kalandorságnak minősítette Ibarretxe tervét. Közölte ugyanakkor, hogy nem ellenzi a baszk autonómia jelenlegi rendelkezéseinek felülvizsgálatát.
Egyre több az áldozat
A kínai földrengés halálos áldozatainak száma 39 577-re emelkedett a leginkább érintett Szecsuan tartományban — jelentette be tegnap a helyi kormányzat. A legújabb mérleg szerint csak Szecsuanban több mint 236 000 ember sérült meg a földmozgás következtében, amelynek epicentruma a tartomány közigazgatási központjától, Csengtutól 92 kilométerre északnyugatra, Vencsuan település közelében volt. A halottak száma az egész érintett délnyugati térségben már meghaladja a negyvenezret. A mentőalakulatok 179 órával a földrengés után is találtak túlélőt a romok alatt. Mintegy ötmillió ember vált hajléktalanná, és égető szükség van sátrakra, ahol elhelyezhetik a rászorulókat.
Kárpátaljáról Schengenbe — hamis útlevéllel
A kárpátaljai határátkelőhelyeken növekszik az olyan utasok száma, akik hamisított útlevéllel próbálnak belépni a schengeni övezetbe — jelentette tegnap az ukrán határőrségre hivatkozva egy ungvári internetes hírújság. Az útlevél-hamisítók leggyakrabban a fényképeket és a lapokat cserélik ki az úti okmányban — állítják a határőrök. Kárpátalja nyugati határállomásain az idei év első négy hónapjában húsz olyan személyt tartóztattak fel, aki hamis útlevéllel akarta átlépni az ukrán államhatárt. A lefülelt utasok elmondása szerint a hamisított útlevél kétezer euróig terjedő összegért szerezhető be. A határőrök ugyanakkor azt állítják, hogy az ilyen úti okmányok kiszűrése nem okoz gondot, mivel valamennyi ukrán határátkelőhely el van látva az ehhez szükséges speciális ellenőrző műszerekkel.
Tony Blair jobb volt
Évtizedek óta nem mért mélypontra zuhant a kormányzó brit Munkáspárt támogatottsága a tegnap nyilvánosságra hozott legújabb közvélemény-kutatás szerint. A felmérés kimutatta azt is, hogy a baloldali választók óriási többsége a tavaly lemondott Tony Blairt jobb miniszterelnöknek tartotta utódjánál, Gordon Brownnál. A legnagyobb brit baloldali napilap, a The Guardian megbízásából elvégzett májusi országos felmérés szerint az 1997 óta hatalmon lévő Labour támogatottsága egyetlen hónap alatt hét ponttal 27 százalékra esett, miközben az ellenzéki Konzervatív Párté két ponttal 41 százalékra emelkedett.
Hősből háborús bűnös
Megkezdődött tegnap a nyugat-észtországi Hiiumaa szigetén Arnold Meri szovjet háborús hős pere, akit népirtással vádolnak, mert 1949-ben megszervezte 251 észt civil Szibériába történő deportálását. A 88 éves Arnold Merit, a független Észtország 1991 utáni első elnökének, a 2006-ban elhunyt Lennart Merinek az unokafivérét akár életfogytiglani börtönre is ítélhetik. Meri tagadta bűnösségét. Az észt nemzetiségű Arnold Meri a második világháború idején a Vörös Hadseregben harcolt, később megkapta a Szovjetunió Hőse kitüntetést. Perét nagy figyelem kíséri Oroszországban.
Szadrvárost Irak ellenőrzi
Az iraki hadsereg tegnap behatolt a bagdadi Szadrvárosba, hogy ellenőrzése alá vonja a Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok hatalmi bázisának számító területet. A Béke-hadművelet keretében a katonák Szadrváros összes kerületébe bevonultak, és megpróbálnak letartóztatni minden körözött személyt — jelentette be Kászi Muszavi vezérőrnagy, katonai szóvivő, aki szerint három körzetet már a hadsereg ellenőriz a kelet-bagdadi városrészben. Helyi források szerint egyetlen lövés sem dördült el, a síiták lakta szegénynegyedben nyugalom honol.