A Magmáról ír a The New York Times

2016. október 8., szombat, Közélet

Részletes riportot közölt a The New York Times a sepsiszentgyörgyi Magma Kortárs Képzőművészeti Kiállítótérről, valamint a Magmában jelenleg is látogatható Brâncusi fiai és lányai. Egy családi intrika című csoportos kiállításról – tudósított tegnap a Transindex.

  • Diákok a Brâncusi fiai és lányai. Egy családi intrika című tárlaton. Fotó: Magma/Facebook
    Diákok a Brâncusi fiai és lányai. Egy családi intrika című tárlaton. Fotó: Magma/Facebook

Miközben A föld bölcsessége című, 11 millió eurós Brân­cuşi-szobor megvásárlására gyűjt az Európai Unió egyik legszegényebb országának kormánya, mindössze kétszáz kilométerre Bukaresttől egy festői erdélyi városkában Alexandra Croitoru, a kiállítás kezdeményezője azt a provokatív kérdést teszi fel, hogy kié Brâncusi, és főképp: kell lennie bárkiének is? Az október 9-éig látogatható kiállítás megkísérli lebontani a világhírű szobrász köré fonódott nemzeti diskurzust – írja a The New York Times.
A világ egyik legrangosabbnak tartott napilapja részletesen ír a kiállításon bemutatott művekről, és megszólaltatja a kiállító művészeket is. Dan Perjovschi és Croitoru is egybehangzóan méltatja a Magma működtetőinek energiáját és nyitottságát. Perjovschi szerint máshol, ha a falra akar rajzolni vagy beütni egy szeget, az első reakció a „nem szabad”, a Magmában azonban hatalmas szabadságot kap a kiállító művész.
Az 56 ezer lakosú városka központjának magja az egykori Osztrák–Magyar Monarchia hangulatát idézi, amelyhez tartozott, körülötte a kommunista rezsim örökségét képező hatalmas betonblokkokkal – írja Sepsiszentgyörgyről a szerző, Kárász Palkó, hozzátéve, hogy a romániai magyar kisebbség kevés kulturális központja közül Sepsiszentgyörgy az egyik. Cikkében kiemeli, hogy a kiállítóteret működtető fiatal művész házaspár, Kispál Ágnes Evelin és Kispál Attila bátorítja az innovativitást, kreativitást, olykor pedig provokál is, ami miatt gyakran éri őket az a vád, hogy szembemennek a fennálló, meggyökeresedett művészeti narratívákkal. „Sikerült olyan platformot létrehoznunk, ahol a kibeszéletlen dolgokat szóvá lehet tenni” – magyarázta Kispál Attila a riporternek.
Hatéves fennállása óta a Magmában több mint hatvan kortárs képzőművészeti kiállítást szerveztek, és olyan kiállításokat is hoztak a közösségnek, amelyek megtekintéséért korábban több száz kilométert kellett utazniuk az embereknek – olvasható a Transindex összeállításában. (nbs)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 918
szavazógép
2016-10-08: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Hiányzik a bizalom

Senki nem bízik már senkiben, túl sokszor csalódtak már az emberek, és bármit hallanak, eleve hazugságra, átverésre gondolnak – jelentette ki Dacian Cioloş csütörtök este egy jegybanki rendezvényen. A Nyugat-Európából több év után hazatért kormányfő fájdalmasnak érzi, hogy kénytelen újra meg újra megismételni ugyanazokat a dolgokat – mert újra meg újra megkérdezik, nem hiszik el, hogy időközben nem változott a véleménye, szándéka –, és az örökös kétkedések, tisztázások rengeteg energiát fogyasztanak, „sokszor körben forgunk, ahelyett, hogy haladnánk”.
2016-10-08: Közélet - :

Ismét kemény bírságok

Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen is tetemes bírságokat osztottak ki szerdán a rendőrök. A megyeszékhelyen a törvénytelenül kereskedőket vadászták, az eredmény 11 bírság, amelyből négyet a kereskedelmi szabályok elleni kihágások miatt róttak ki.