Nem terápiás foglalkozás, nem a szabadidő kitöltése a cél, hanem azoknak a fogyatékkal élőknek a bevonása a képzőművészeti alkotómunkába, akik tehetségesek, de esetleg bizonytalanok saját művészi útjuk megtalálásában – vallják a szerdától hétfőig tartó sepsikőröspataki tábor szervezői. A sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány (DKA) által meghirdetett képzőművészeti műhelymunkán hat erdélyi hivatásos alkotó és hat sérült fiatal vesz részt.
Szobrászat, agyagozás, festészet, grafika, textilművészet, linómetszés szerepel a programban, de animációs filmet is készítenek a saját kezűleg gyúrt figurák szerepeltetésével, a cél a közös alkotás mindkét fél számára – tájékoztatott Makkai Péter, a DKA fogyatékkal élő fiatalok foglalkoztatását célzó programjának irányítója, az Írisz Ház vezetője.
A táborban végzett közös alkotásnak súlya van, a képzőművészek kiértékelik a munkákat, az építő kritika segíti a fogyatékkal élőket a tisztánlátásban, fejlődésben, és azt is megtanulják, hogy nem baj, ha első próbálkozásra valami nem sikerül, el lehet dobni a selejtet, és újrakezdeni – véli Makkai Réka művészeti menedzser, táborvezető. Szerinte mindkét fél tanul a közös munkából, a fogyatékkal élők új technikákat ismernek meg és gyakorolják azokat, a képzőművészek a másként látást sajátítják el.
Az első alkalommal szervezett rendhagyó művésztábor sérültjei közül hárman a Diakónia által rendezett Outsider Art versenyek díjazottjai, akik másik három társukkal együtt lelkesen vesznek részt az Írisz-táborban tartott műhelymunkán, oktatóik pedig alkotótársuknak tekintik őket, és eszerint foglalkoznak velük.