A magyar kormány célja, hogy elérje, vegyék le a napirendről Brüsszelben a kötelező betelepítési kvótákat – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján. A kormánynak szüksége van minden magyar politikus segítségére ebben a küzdelemben – fogalmazott Lázár János, aki ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök találkozóra hívott magyar ellenzéki vezetőket. Molnár Gyulával, az MSZP elnökével és Vona Gábor Jobbik-elnökkel is tegnap tárgyalt a kormányfő. Várják az LMP vezetőit is.
A Molnár Gyulával folytatott egyeztetésen Orbán Viktor tájékoztatást adott arról, mi várható a hét második felében esedékes Európai Tanács-ülésen, és kérte a szocialisták támogatását az európai politikai viták során, még akkor is, ha az alaptörvény-módosítás ügyében az MSZP álláspontja nem változott, így az egyetértés elmaradt – mondta Lázár János. Pedig a miniszter szerint az alkotmányos identitás kérdése nem fideszes ügy, hanem Magyarország ügye. Akik október 2-án részt vettek a kvótareferendumon, nem pártpolitikai meggyőződés alapján tették, hiszen jóval többen mentek el szavazni, mint ahányan a kormánypártokat támogatják – tette hozzá. A népvándorlás megállításával kapcsolatos küzdelemhez szükség van egy nemzeti konszenzus kialakítására – hangsúlyozta.
Az ellenzéki párt tájékoztatása szerint Orbán Viktor jelezte, hogy örülne, ha az MSZP részt venne az alaptörvény módosításában, de Molnár Gyula határozottan kijelentette, hogy pártja erről nem hajlandó tárgyalni. A magyar közállapotok, a demokrácia, a sajtószabadság és a jogállam kérdéseiben az MSZP elnöke és Orbán Viktor teljesen eltérő állásponton volt – közölték.
A Jobbik csak abban az esetben támogatja az Orbán Viktor által kezdeményezett alkotmánymódosítást, ha a kormányfő a betelepítés minden formáját elutasítja, beleértve a letelepedési kötvényt is. Vona Gábor, az ellenzéki párt elnöke ezt azután mondta, hogy négyszemközti találkozót folytatott a kormányfővel a miniszterelnök dolgozószobájában. A Jobbik vezetője sikertelennek minősítette az egyeztetést, mivel azon – mint fogalmazott – nem sikerült meggyőznie Orbán Viktort arról, hogy a „letelepedéskötvény-biznisz rossz konstrukció”. Se szegény migránst, se gazdag migránst ne lehessen betelepíteni Magyarországra. Se szegény terrorista, se gazdag terrorista ne érkezhessen Magyarországra. Se Jean-Claude Juncker ne tudjon Magyarországra telepíteni bevándorlókat, se Rogán Antal – sorolta Vona Gábor, aki kijelentette, pártja csak akkor szavazza meg az alkotmánymódosítást november 8-án, ha az a letelepedési kötvényre is kiterjed, és hatályon kívül helyezik az arról szóló jogszabályt. Az ellenzéki politikus életbevágóan fontosnak nevezte az alaptörvény-módosítást, de aláhúzta, ragaszkodnak hozzá, hogy az ne félmegoldás legyen. A letelepedési kötvények tiltása nélkül ugyanis az alkotmánymódosítás minden előremutató passzusa ellenére trükközés, szemfényvesztés és lényegében kiskapu biztosítása a terrorizmusnak – fejtette ki.