Veszélyben a közszolgálati média

2016. október 26., szerda, Jegyzet
Mózes László

Egyetlen huszárvágással százkét díjat és illetéket töröltek el tegnap a parlamenti képviselők. Az intézkedés a rádió- és televízió-előfizetési díjra is vonatkozik, azt ráadásul úgy szüntették meg, hogy a képviselőház pénzügyi szakbizottsága ellenezte felszámolását. Egyrészt. Másrészt: szokatlan, hogy a szociáldemokraták elnöke által benyújtott törvénytervezetre rekordgyorsasággal bólintott rá előbb a szenátus, utóbb pedig a képviselőház.

Liviu Dragneát és csapatát nem hatotta meg a liberálisok álláspontja sem, miszerint a jogszabállyal az SZDP saját malmára hajtja a vizet a választási kampányban, mi több, hogy még balkánibb legyen a kép, a tegnapi végső szavazáson már maguk a liberálisok sem mertek szembemenni a szociáldemokratákkal.
Persze, jó az, ha csökken az illetékek, díjak száma, enyhül a kivetett sarc. Hiszen ki ne szeretné, ha kevesebb adót kellene lepengetni, ha nem sújtanák az állampolgárokat különféle fizetnivalókkal, melyeket feneketlen zsákként szippant fel az államkassza. Csakhogy a központi költségvetésből finanszírozott intézményeket, egyáltalán, ezt az ingatag államszerkezetet e befizetett adólejek éltetik, olyan nincs, hogy semmit nem fizetünk, de valamit mindörökké kapunk, ez az elv nem működik. Vagyis, miként a mostani intézkedés is példázza, legfennebb ideig-óráig, rendszerint választási kampányban működik.
Nem az kifogásolható tehát, hogy egyszerűsítik a díjak és illetékek rendszerét, azaz csökkentik magát a bürokráciát, hanem hogy mindez parlamenti választások előtt történik, egyértelmű szavazatszerzési céllal. És ezen már akár joggal háborodhatna fel a mindenkori választópolgár, hiszen a honatyák nem a rosszul és nehezen működő államszerkezet korszerűsítésén fáradoznak, hanem a szavazók ámításával foglalkoznak. És már rég egyértelmű, hogy a szociáldemokraták most is a bevált forgatókönyv szerint közelítenek szavazóikhoz, intézkedéseiknek többsége szociális szempontok szerint történik, azokat célozva, akik jobbára az adományokra várnak. Dragneáéknak ezért most is a rászorulók szempontjai az elsők, s bár ez a szemléletmód egy tisztességes baloldali párt esetében akár méltányos is lehetne, Bukarestben nem az, hanem a populizmus magasiskolája. Hiszen, leegyszerűsítve, a honi szociáldemokraták intézkedéseikkel nem azt célozzák, hogy halászni tanítsák a nehezen élőket, hanem hogy újra és újra halat dobjanak nekik. Miként hiába örvendezünk annak, hogy eltörölték a gépjárművek után fizetendő környezetszennyezési díjat is, az eddigi tapasztalat szépen mutatja, ez az illeték nem tűnik el, csak átalakul.
Érzékenyebb kérdés viszont a közmédia finanszírozása. Noha az állami tévé és rádió eddig is részesült költségvetési támogatásban, a rádió- és televízió-előfizetési díj felszámolásával – miként az érintett intézmények már jelezték is – még kiszolgáltatottabbá válhat a közszolgálati média. Hiszen a rádióra és tévére családonként fordított havi 2,5, illetve 4 lej biztos és fontos bevételt jelentett a két intézménynek. Persze, most Dragneáék zsonglőröznek a számokkal, s állítják, pótolják a kieső juttatást, mind a közszolgálati rádiónak, mind a közszolgálati tévének több pénze lesz, mint eddig. Csakhogy a költségvetési támogatásnak rendszerint ára van, a közmédia esetében ez nem más, mint a rendszert kiszolgáló hírműsorok összeállítása. Ezért is tüntettek hétfőn a közszolgálati rádió munkatársai, ellenezve a politikai kiszolgáltatottságot, a köztévé függetlenségét féltők pedig a múlt héten tiltakoztak.
Mindenféle demokratikus értékrenddel ellenkezik, amikor az éppen regnáló hatalom saját érdeke szerint használja a közmédiát. Nincs ízléstelenebb és ártalmasabb a propagandaszerű hírműsoroknál, ezt a leckét jól meg lehetett volna tanulni a diktatúra idején. S miközben a mindenkori közérdek tárgyilagosságot, objektivitást, fontos társadalmi és politikai kérdések feszegetését kívánná – ez szakmailag önmagában is nagy kihívás a közmédiának! –, a hatalom megszerzéséért ácsingózó szociáldemokraták és elvtársaik vélhetően ennek az ellenkezőjére, a szolgalelkűség meghonosítására törekednek. Nem véletlenül jelentette ki az egyik hétfői tüntető, a közrádió igazgatótanácsának tagja, hogy „a rádiónak az előfizetési díj biztosítja a közvetlen kapcsolatot a hallgatóival, a finanszírozás átirányítása a kormányhoz antidemokratikus, a sajtószabadságot veszélyeztető lépés lenne”. És ugyanez a helyzet a köztévé esetében is. Ezért álságos, ami a rádió- és televízió-előfizetési díj ürügyén történik. Ugyanis ma már napnál világosabb, a nagykönyv szerinti közszolgálat mindenekelőtt szakmai, újságírói feladat, s ha azt politikusok  próbálják felügyelni, netán irányítani, eltemetik a közszolgálati médiát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1262
szavazógép
2016-10-26: Közélet - Szekeres Attila:

A reformáció ünnepe Sepsiszentgyörgyön

A reformáció ünnepe alkalmából a sepsiszentgyörgyi evangélikus és református gyülekezetek közösen ünnepelnek öt napon át egymás templomaiban, más-más lelkipásztor igehirdetésével.
Az Isten összegyűjt címmel szervezett rendezvénysorozat a reformáció 500. évfordulóján tartandó emlékév előzöngéje kíván lenni, mondta lapunknak Incze Zsolt György, a Sepsi Református Egyházmegye esperese. A november 1-jén induló emlékévben számos rendezvénnyel kívánják majd felhívni a figyelmet a reformáció fél évezredére.
2016-10-26: Közélet - Fekete Réka:

Gyenge védekezés influenza ellen

Az igényelt mennyiség csupán 15 százalékát kapta meg egyelőre Kovászna megye az influenza elleni védőoltásokból, újabb szállítmány érkezését október utolsó napjaira ígérte az egészségügyi minisztérium. Hexavalens csecsemőoltásokból is nagy a lemaradás, oltóanyag hiánya miatt az érintett korosztály 30 százalékát nem sikerült időben immunizálni.