Tőkés László ellenzi az Erdélyi Magyar Néppártnak (EMNP) azt a döntését, hogy formailag független jelöltekkel se vegyen részt a decemberi parlamenti választásokon, de megérti, hogy az EMNP végül is így döntött – közölte a politikus tegnapi nagyváradi sajtótájékoztatóján.
Az EMNT elnöke újságírói kérdésre nyilvánított véleményt arról, hogy a párt – melynek a védnöki tisztségét tölti be – nem indul a választásokon. Tőkés szerint az EMNP-nek önkritikusan kell viszonyulnia a kialakult helyzethez. „Nem tudott életképes alternatívát biztosítani az RMDSZ-szel szemben, ennek a felelőssége azonban kisebb mértékben terheli az EMNP-t, mint a külső politikai aktorokat” – magyarázta. Sajnálatosnak tartotta, hogy 27 évvel a rendszerváltozás után „újratermelődött a magyar egypártrendszer Romániában”. Úgy vélekedett, ez nagymértékben annak a következménye, hogy az RMDSZ az egyedüli haszonélvezője annak a költségvetési támogatásnak, amelyet a román állam a magyar közösségnek nyújt. Szerinte az ötmillió eurós nagyságrendű összeggel az RMDSZ „megvásárolja a magyar szavazatok egy részét”. A politikus szerint a nemzeti önrendelkezés szempontjából vizsgálva egyértelműen kudarcos volt az RMDSZ elmúlt 27 évben mutatott teljesítménye. „Az RMDSZ jobbra jelez és balra hajt, az autonómiával kampányol, de megtagadja, elárulja, elszabotálja az autonómiát. Erről szól az elmúlt évek története” – fogalmazott.
Az EMNT elnöke megjegyezte: maga sem tudja, mit tanácsoljon a szavazóknak a december 11-i választásokon. Az EMNT a november 18-án tartandó választmányi ülésén alakítja ki álláspontját a parlamenti választásokkal kapcsolatban. Mint tudott, a választásokon az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt (MPP) közösen indul, a szövetség az MPP két politikusának biztosított befutónak számító helyet jelöltlistáin.
Tőkés a Királyhágómelléki Református Egyházkerületben lezajlott tisztújításról is beszélt a sajtótájékoztatón, így nyugtázva az utódja újraválasztásával kialakult végeredményt: „bár nem érthetek egyet vele, meghajlok a választók demokratikusnak minősülő akaratnyilvánítása előtt, és azt kívánom, hogy Csűry István tekintse az isteni kegyelem különleges megnyilvánulásának megválasztatását, ezáltal pedig terhes múltja jóvátételének eme lehetőségét”. Mint mondta, azért sem lepte meg a tisztújítás kimenetele, mert Romániában negyedszázados gyakorlat, hogy a nem kellően tájékozott és tájékoztatott választók folyton újraválasztják a múlt azon embereit is a különböző tisztségekbe, akik különféle vonatkozásokban kompromittálódtak az évek során.