Băsescu moldovai állampolgár lett

2016. november 4., péntek, Belföld

Letette a moldovai állampolgári esküt Traian Băsescu volt államfő és felesége, Maria tegnap a Moldovai Köztársaság bukaresti nagykövetségén.

Radu Timofti moldovai államfő júniusban írta alá azt az elnöki rendeletet, amelynek értelmében a Moldovai Köztársaság – saját kérésükre – állampolgáraivá fogadta Traian Băsescut és feleségét. Az eskütétel alkalmával Băsescu – a két világháború közötti Nagy-Románia kiterjedésére utalva – azt mondta, valóra vált az álma, hogy érvényes állampolgársága legyen „a nyugati határtól a Dnyeszterig és egy kicsit azon is túl”. Azt sem titkolta, hogy szeretne voksolni a moldovai elnökválasztás második fordulójában, de maga sem tartotta valószínűnek, hogy ezt megteheti, mert a személyazonossági iratok kiállítása három hetet is igénybe vehet. A volt elnök arra biztatta a moldovaiakat, hogy november 13-án az országuk európai közeledését szorgalmazó Maia Sandura szavazzanak az oroszbarát Igor Dodonnal szemben.
Băsescu, aki Románia Moldovával való egyesülésének leghangosabb szószólójává vált, születésnapi ajándéknak nevezte moldovai állampolgárságát, ma tölti be ugyanis 65. életévét. Már elnökként is nyíltan síkra szállt a „két román nyelvű állam” egyesüléséért, azt követően pedig az általa alapított Népi Mozgalom Párt egyik legfontosabb célkitűzésévé tette az egyesülés ügyének előmozdítását. Október végén goromba kirohanást intézett Dacian Cioloş független miniszterelnök és kormánya ellen, amikor a Moldovával való egyesülésért demonstráló Actiunea 2012 nevű civil szervezet aktivistáit a karhatalom megakadályozta, hogy eltérjenek az előre bejelentett útvonaltól, a csendőrkordon áttörésével próbálkozó tüntetőket pedig előállították és megbírságolták. Băsescu akkor „hazaáruló gazfickók gyülekezetének” nevezte a bukaresti kormány tagjait, azzal vádolva őket, hogy csak azért bírságolták meg az unionisták vezetőjét, hogy „jó pontokat szerezzenek Németország és az Orosz Föderáció szemében”.
A volt államelnök pártja, amely a 2014-es európai parlamenti választásokon még a szavazatok több mint hat százalékát szerezte meg, a júniusi önkormányzati választásokon már kevesebb mint 4,5 százalékot ért el. Băsescu maga is szenátori tisztségre pályázik a decemberi parlamenti választásokon abban a reményben, hogy segítségével a Népi Mozgalom Pártja átlépi az ötszázalékos parlamenti küszöböt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2016-11-04: Belföld - :

Az Európai Bizottsághoz került az ügy (Kolozsvári többnyelvű táblák)

Fancsali Ernő, az Erdélyi Magyar Néppárt kolozsvári elnöke még idén februárban juttatta el az Európai Unió illetékes szerveihez petícióját, melyben az erdélyi – és ezen belül is a kolozsvári – nyelvjogi helyzetre hívta fel a figyelmet. Ennek eredményeként Cecilia Wikstörm, az EU Petíciós Bizottságának elnöke tájékoztatta: megvizsgálták petícióját, és úgy határoztak, felkérik az Európai Bizottságot arra, hogy „végezze el a probléma különböző szempontjainak előzetes vizsgálatát”.
2016-11-04: Világfigyelő - :

Még egyszer szavazni kell a brexitről?

Elfogadta tegnap a londoni felsőbíróság azt a keresetet, amelynek beterjesztői szerint a brit kormánynak nincs joga parlamenti jóváhagyás nélkül elindítani az Egyesült Királyság EU-tagságának megszűnéséhez vezető folyamatot. Ez azt jelenti, hogy a folyamat elindítását, vagyis a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválását a brit parlamentnek meg kell szavaznia. Az 50. cikkely szabályozza – és aktiválása hivatalosan elindítja – Nagy-Britannia kilépési folyamatát az EU-ból, és a tárgyalásokra kétévi időkeretet biztosít.