A decemberi forgatókönyv

2016. november 4., péntek, Máról holnapra
Mózes László

Meglepő, ám jelentős bejelentést tett a legfőbb ügyészség: emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával indított vizsgálatot ismeretlen tettesek ellen a katonai ügyészség az 1989-es forradalom ügyében. Indoklásuk szerint az 1989. december 22-én hatalomra került új politikai és katonai vezetés hatalmának megőrzése érdekében olyan intézkedéseket hozott, amelyek számos ember halálához, testi és lelki sérüléséhez vezettek. A katonai ügyészség azt is kimondja: a tettesek előre kidolgozott terv alapján polgárháború látszatát keltették „az új vezetők hatalomra juttatása és legitimálása” érdekében.

Végre mindez nem csupán a történtekre emlékezők, a szálakat kibogozni kívánók véleménye, hanem a vizsgálódásban leginkább érintett testület, a katonai ügyészség álláspontja. Hiszen a katonaság akkori szerepe ködös, sokan vitatják, ezért egy tisztességes és hiteles vizsgálat egyszer s mindenkorra tisztázhatná felelősségét is. Hogy ez mennyire lehetséges, más kérdés. Ám ettől még időszerű a kérdés, mert tény, hogy ‘89 decemberében fölöttébb különös, máig tisztázatlan dolgok történtek. Az idő múlásával mintha az igazság iránti vágy is csökkenne, egy negyedszázadnyi kudarcélmény után szinte az egész ország lakossága belefásult abba, hogy már a változás legelejétől hazugság és manipuláció határozza meg az életét. Hiszen már az indulás, a fordulat pillanata sem az, aminek látszik.
Noha egyszer s mindenkorra tényleg el kellene dönteni, megalapozott-e vagy sem az az érzet, hogy már akkor, 1989 decemberében átvertek bennünket, ezért nagy remény nehezen fűzhető a katonai ügyészség mostani vizsgálatához. Jobb későn, mint soha, így a mostani nekifutamodás is esélyt jelent arra, hogy tisztuljon a kép. Mely összességében lehangoló, hiszen boldogabbak és kiteljesedettebbek akkor sem lennénk, ha jog szerint is megerősítést nyerne, hogy a forradalom jól megírt forgatókönyv szerint zajlott, a hatalmat magukhoz ragadók érdeke szerint.
Pedig ha csak a számos megválaszolatlan kérdést tekintjük nemcsak Bukarestben, hanem más városokban, Temesváron, Kolozsváron, Brassóban és Nagyszebenben, s végül, de nem utolsósorban Sepsiszentgyörgyön is, akkor erőteljesen sejlik már rég, hogy ha nem lenne rejtegetnivaló, akkor ennyi furcsaság sem lenne. Elegendő az úgynevezett terroristák fölöttébb furcsa kérdéskörére gondolni, hiszen a sepsiszentgyörgyieket is riogatták Brassóból felénk tartó, mindenre elszántak gyülekezetével, s bizony, az akkori kuszaságra utal, hogy a mai napig sem tudható pontosan, mi és hogyan, de főképp miért történt a megyeszékhelyen. És mindeközben egyre kevesebb a tanú, így egy negyed század múltán, ellenérdekelt szociáldemokratákkal és haszonélvező cinkostársaikkal, titkosított és elpusztított dokumentumokkal a háttérben a remény is csak fogy, hogy valaha lesz egy precízen megrajzolt képünk arról, mi és hogyan történt 1989 decemberében.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1248
szavazógép
2016-11-04: Közélet - Bokor Gábor:

Járdát építenek Uzonban

Könnyítenek az uzoni gyalogosok életén: a polgármesteri hivatal járdát építtetett a falu főútvonalának mentén, biztonságossá téve a járókelők közlekedését. A munkát saját költségvetéséből állja a községháza – tudtuk meg Ráduly István polgármestertől.
2016-11-04: Közélet - Szekeres Attila:

Székelyföld zászlajának nincs helye (Törvényszéki indoklás)

Vérlázító a Kovászna Megyei Törvényszék határozata és annak indoklása, melyet az általa a Kovászna Megyei Tanácsnak adományozott székely zászló ügyében hozott – mondotta Kulcsár-Terza József önkormányzati képviselő a közgyűlés tegnapi rendkívüli ülésén. A dokumentumot előző este kapta kézhez, tette hozzá.