Donald Trump, az amerikai Republikánus Párt jelöltje nyerte meg az amerikai elnökválasztást. Helyi idő szerint szerda hajnalban bejelentette győzelmét, és ehhez demokrata párti vetélytársa, Hillary Clinton telefonon gratulált neki, elismerve saját vereségét.
Trump beszédet mondott hívei előtt a párt választási főhadiszállásán, és beszámolt arról, hogy ő is gratulált Clintonnak, aki – mint fogalmazott – kemény ellenfele volt a kampányban. Hangsúlyozta: „Köszönettel tartozunk Hillary Clintonnak mindazért a szolgálatért, amelyet az elmúlt években az amerikai nemzet érdekében tett.”
Hillary Clinton, az amerikai elnökválasztáson alulmaradt jelölt együttműködést ígért a győztes Donald Trumpnak, és fontosnak mondta, hogy az Egyesült Államok befogadó és nagylelkű ország legyen. Clinton kedd éjjel, amikor kiderült, hogy elveszítette az elnökválasztást, nem jelent meg a nyilvánosság előtt, helyi idő szerint csak szerda délelőtt mondta el beszédét.
Barack Obama amerikai elnök tegnap bejelentette, hogy máris „eligazított egy csapatot: dolgozzon keményen a sikeres hatalomváltáson”. Obama elmondta, hogy hajnali fél négykor felhívta telefonon Donald Trumpot, és meghívta őt a Fehér Házba. Fontosnak tartotta elmondani azt is, hogy nem titok, néhány nem jelentéktelen különbség van közte és Donald Trump között, ám – Clintonhoz hasonlóan – hangsúlyozta, hogy az amerikai demokrácia sajátja a békés hatalomátadás.
A republikánus párt választási főhadiszállásán a győztes beszédét alelnökjelöltje, Mike Pence vezette fel, és kijelentette: Donald Trump elnökké választása történelmi jelentőségű, és azt jelenti, hogy vezetésével és elképzeléseivel Amerika ismét nagy lesz. Hozzátette, hogy a szavazással az amerikai nép mondott véleményt.
Donald Trump köszönetet mondott híveinek is, és hangsúlyozta: „Valamennyi amerikai elnöke leszek, ez nagyon fontos nekem.” A milliárdos üzletemberből lett politikus egységre szólította fel az amerikai nemzetet, republikánusokat és demokratákat egyaránt. „Együtt kell működnünk, egyesülnünk kell” – jelentette ki. Komoly gazdasági változásokat, munkahelyeket ígért. „Mi mindig Amerika érdekeit helyezzük majd minden elé, korrekt tárgyalópartnerek leszünk mindenkivel, a közös platformot keressük majd, és nem az ellenségeskedést” – fogalmazott. Kitért arra – amit kampánya során többször hangoztatott –, hogy ez nem is kampány volt, hanem inkább egy hihetetlen és nagyszerű mozgalom, amelyet többmilliónyi keményen dolgozó és hazáját szerető ember hozott létre és éltetett. „A kampánynak ugyan vége, de mozgalmunk munkája csak most kezdődik” – mondta.
Az elnökválasztás eredménye szerint Donald Trump az elektori kollégium 289 tagjának támogatását nyerte el, míg a demokraták jelöltje, Hillary Clinton 218 elektort nyert meg magának. A leadott választói voksok alapján ugyanakkor Donald Trump a szavazók 47,5 százalékának támogatását kapta meg, míg Hillary Clintonra két tizedszázalékkal többen szavaztak, az ő támogatottsága 47,7 százalékos lett. Ez azt jelenti, hogy Clinton – noha vereséget szenvedett – valamivel több, mint 200 ezer szavazattal többet kapott, mint Trump.
Taroltak a republikánusok
A keddi amerikai választások eredményeképpen a republikánusok megőrizték többségüket a képviselőházban és a szenátusban is, a párt egységesen felzárkózott elnökké választott jelöltje, Donald Trump mögött. A republikánusok a szövetségi törvényhozás mindkét házában többségben maradtak. A képviselőházban 238 képviselőjük van, míg a demokraták 193 bársonyszéket szereztek, a szenátusban pedig 51:47 arányban vannak többségben az „elefántos” párt politikusai. (Az elefánt a Republikánus Párt, a szamár pedig a Demokrata Párt jelképe.) Két szenátusi, illetve négy képviselői hely még nem dőlt el.
Paul Ryan, a képviselőház republikánus elnöke tegnap a wisconsini Janesville-ben tartott sajtótájékoztatóján méltatta Donald Trump győzelmét. Úgy fogalmazott: a megválasztott elnök „meghallott olyan hangokat is országunkban, amelyeket mi egyáltalán nem hallottunk”. Ryan, aki maga is wisconsini, elmondta, hogy már kétszer is beszélt Donald Trumppal, s tudatta vele, hogy a Republikánus Párt egységesen felsorakozott mögötte. A házelnök hangsúlyozta: Trump egységes republikánus kormány munkáját irányítja majd. Leszögezte azt is, hogy a képviselőházban a republikánusok több mandátumot szereztek, mint amennyire számítottak, többségük szilárd, s „ez nagyrészt Donald Trumpnak köszönhető”. Hozzátette: „Kétségtelen, hogy a mi demokráciánk zavaros is lehet, országunk mélyen megosztott, de most, ahogyan azt négyévente megtesszük, a hosszú kampányban szerzett sebek begyógyításán kell dolgoznunk. A megújulás idejének, és nem egymás hibáztatásának kell elkövetkeznie.”
Gratulációk a világból
Vlagyimir Putyin orosz elnök táviratban gratulált Trumpnak. A Kreml sajtószolgálata szerint Putyin kifejezte abbéli reményét, hogy a megválasztott republikánus párti elnökkel együtt tud majd működni, és ki tudják vezetni az orosz–amerikai kapcsolatokat a válságból, megoldják a nemzetközi politika aktuális kérdéseit, és hatékony válaszokat találnak a globális biztonsággal szembeni kihívásokra. Az orosz elnök közölte: biztos benne, hogy „a Moszkva és Washington közötti, az egyenlőségre, a kölcsönös tiszteletre és egymás álláspontjának reális figyelembevételére épülő, pozitív párbeszéd kiépítése megfelel országaink népei és az egész nemzetközi közösség érdekeinek”.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is gratulált Trumpnak. Közleményében hangsúlyozta, a hibrid hadviselés, a kibertámadások, valamint a terrorfenyegetettség korszakában kihívásokkal teli biztonsági környezettel kell szembenézni, amelyben az amerikai vezető szerep fontosabb, mint valaha. Ezután is folytatódni fog az együttműködés az Európai Unió és az Egyesült Államok között, az amerikai elnökválasztás eredményétől függetlenül – hangsúlyozta Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke sajtótájékoztatón gratulált Trumpnak. A német szociáldemokrata politikus kijelentette, hogy az amerikai elnökválasztás eredménye várhatóan megnehezíti az együttműködést az Európai Unió és az Egyesült Államok között, Trump azonban szabad választásokon győzedelmeskedett, így „megérdemli az uniós intézmények teljes tiszteletét”.
Angela Merkel német kancellár tegnap gratulált Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelméhez. A kancellár berlini sajtónyilatkozatában kiemelte: Németországnak az Európai Unión kívül az Egyesült Államokkal van a legmélyebb kapcsolata. „A két országot értékek kötik össze: a demokrácia, a szabadság és az ember jogainak és méltóságának tisztelete, függetlenül származástól, bőrszíntől, vallástól, nemtől, szexuális orientációtól vagy politikai meggyőződéstől” – húzta alá. Hozzátette, hogy ezen értékek alapján szoros együttműködést ajánl az Egyesült Államok következő elnökének, Donald Trumpnak. „A partneri kapcsolat az Egyesült Államokkal a német külpolitika egyik alapköve, és az is marad” – mondotta. Angela Merkel a kampányra is kitért, mint mondta, az idei választási kampány különleges, részben nehezen elviselhető konfrontáció volt egy régi, tekintélyes demokráciában. Hangsúlyozta: az ország határain messze túlmutató jelentősége van annak, hogy az amerikai nép kit választ meg elnökének szabad és tisztességes választáson, mert az elnöki pozícióból fakadó felelősség az Egyesült Államok hatalmas gazdasági ereje, katonai potenciálja és kulturális befolyása miatt a világon szinte mindenütt érezhető.
Miután Londonban Theresa May brit kormányfővel tárgyalt, Orbán Viktor újságírók előtt kijelentette: a világnak mindig jót tett az, ha sikerült magát kiszabadítania az éppen uralkodó ideológiai irányzatok fogságából, és vissza tudott térni a valóság talajára. „Szerintem most ez történt az Egyesült Államokban, és ez esélyt ad a nyugati világ többi térségének is arra, hogy kiszakítsa magát az ideológiák, a politikai korrektség, a valóságtól eltávolodott gondolkodás és beszédmód fogságából, és arra, hogy visszatérjünk végre a realitások talajára, és úgy tekintsünk a világra, ahogy az van” – hangsúlyozta a miniszterelnök.