Kisebbségi nyelvek és a francia alkotmány

2008. május 24., szombat, Világfigyelő

Gesztust tett a francia nemzetgyűlés a kisebbségek felé: a képviselők túlnyomó többsége megszavazta azt a váratlanul benyújtott módosító javaslatot, amely a regionális (azaz kisebbségi) nyelvek elismerését bevenné a francia alkotmányba.

A párizsi parlamentben most zajlik a francia intézményrendszer reformjáról szóló — Nicolas Sarkozy államfő kezdeményezésére kidolgozott — törvényjavaslat vitája, s a módosító javaslatot ehhez nyújtotta be a kormánypárt, az UMP egyik vezető törvényhozója. A szöveg szerint a regionális nyelvek a nemzet örökségéhez tartoznak. Ez a mondat — ha a teljes reformot a képviselők és a szenátorok júliusban egy ünnepélyes együttes szavazáson véglegesen jóváhagyják — az alkotmány első paragrafusát, a Francia Köztársaság egységes, világi és demokratikus jellegéről szóló kitételt egészítené ki. Ugyanakkor a második paragrafus továbbra is leszögezné, hogy a köztársaság nyelve a francia.

Franciaországban a bretontól a korzikain, az elzászin, az okszitánon, a katalánon, a savoyain át egészen a flamandig mintegy 75 regionális nyelv létezik. A képviselők jelezték: nem szeretnék, ha ez a szám bővülne.

A kisebbségi vagy regionális nyelvek bármilyen elismerésének ügye eddig a francia politikai élet egyik tabutémája volt: az elit ugyanis attól tartott, hogy egy ilyen lépés a kisebbségek részéről további követelésekhez s végső soron a szeparatista tendenciák erősödéséhez vezetne. (Korzikán például a nyelvi kérdés valóban már most is a regionális követelések egyik központi eleme.)

Egyébként a mostani gesztus ellenére a párizsi kormány máris jelezte: továbbra sem akarja belevenni az alaptörvénybe az Európa Tanács által kidolgozott kisebbségi vagy regionális nyelvek európai chartáját, amelyet Franciaország 1999-ben aláírt, de végül nem ratifikált. Christine Albanel kulturális miniszter szerint ez a charta ellentétes a francia alapelvekkel, mert elévülhetetlen jogot adna a regionális nyelvek használatára, többek között a közigazgatásban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1546
szavazógép
2008-05-24: Világfigyelő - x:

A szerb pártok tovább tárgyalnak a kormányalakításról

A belgrádi sajtó szerint tovább tárgyalnak a hét végén a kormányalakításról a parlamentbe bejutott szerb pártok, miután Boris Tadic államfő a velük folytatott konzultációk nyomán úgy ítélte meg, még nem jött létre a koalícióalkotáshoz szükséges parlamenti többség. Az elnök azután közölte ezt, hogy mind saját tábora, mind a radikálisok és nacionalisták alkotta tábor képviselői kijelentették neki csütörtökön: birtokában vannak a kormány megszavazásához szükséges parlamenti többségnek.
2008-05-24: Világfigyelő - Simó Erzsébet:

Röviden

Az unió a lisszaboni úton
Méltatta az Európai Unió reformszerződését tegnap José Manuel Barroso, az Európai Bizottság és Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke. A német katolikusok országos találkozóján, Osnabrückben tartózkodó két uniós vezető abból az alkalomból nyilatkozott, hogy a német parlament alsóháza, a Bundestag után a felsőház, a Bundesrat is jóváhagyta a Lisszaboni Szerződést. Barroso úgy értékelte, hogy a szerződés aláírására aligha kerülhetett volna sor Angela Merkel kancellár és a tavalyi német uniós elnökség erőfeszítései, illetve elkötelezettsége nélkül. Az EU reformszerződése az eredeti terv szerint 2009. január 1-jén lép életbe. A huszonhét tagállam közül azt már tizennégy ország — köztük Magyarország — hagyta jóvá.