Politikai elemzők és szociológusok szerint a december 11-ei választásokon a szavazati joggal rendelkező állampolgárok mintegy 40–50 százaléka fog az urnákhoz járulni. Úgy vélik: a karácsonyi és újévi ünnepek közelsége nem meghatározó tényező, a rossz időjárás viszont negatívan befolyásolhatja a jelenléti arányt a parlamenti választásokon.
Cristian Pîrvulescu szerint az urnáknál való jelenlét fokozatos csökkenése valószínűleg annak is betudható, hogy szétválasztották a parlamenti választásokat az államfőválasztástól. Bogdan Ficeac viszont úgy gondolja: az, hogy a jelenléti arány 40–50 százalék körül stagnál, amiatt történik, mert „a politikai réteg általában véve csalódást okozott” a lakosságban.
Radu Magdin azt a véleményét fejtette ki, miszerint a politikusoknak a tétovázókkal kellene foglalkozniuk, mert „ez a csendes többség az összes szociológiai előrejelzést felboríthatja, ha kellően erős motivációja akad”.
A listás szavazáshoz való visszatérés a nagy pártok rendszerének kedvez, állítja Radu Magdin, míg Barbu Mateescu szerint ezúttal „a pártok brandje többet fog számítani a jelölteknél.”
A kampányoló politikusok számára kedvező, ha az online felületeken történő, illetve az „ajtótól ajtóig” típusú korteskedés módszereit választják – állítják a szakemberek. Ezek egyszerű, olcsó módozatai a kampányolásnak, habár Marius Pieleanu felhívja a figyelmet, hogy az online kampánynak a vidéki településeken jóformán semmilyen hatása nem volt az elmúlt időszakban. Cristian Pîrvulescu szerint az online kampánynak főleg az 55 év alattiak körében lesz hatása, Romániában ugyanis az e fölötti korosztály kevésbé használja az internetet. Számukra a televízióban látható kampányműsorok jelentik majd a mozgósítóerőt.