Halovány kampány

2016. november 25., péntek, Máról holnapra
Mózes László

Nem túl élénk – vélekedett a mostani választási kampányról Klaus Iohannis. Az államfő azt is megjegyezte, ez azt bizonyítja, Romániában szükséges a politikai osztály reformja, új és tapasztalt emberekre van szükség.
Reform, új és tapasztalt emberek – viszonylag rendszeresen visszatérő, főként választások tájékán emlegetett szavak, melyek aztán a mandátum megszerzése után valahogy feledésbe merülnek.

 Hogy másfajta politikusok kellenének, régi óhaj, ám ha cserélődnek is olykor a nevek, lényegi változás ritkán történik. Persze, ez is viszonylagos, hiszen egyértelmű: az, hogy ma Iohannis és nem Ponta az ország államfője, a mindenkori lényegi változás lehetőségét is igazolja. A képviselőházat, a szenátust, a kormányhivatalt már jóval nehezebb lecserélni, ám a Cioloș-kabinet részben azt is mutatja, megvalósítható egy viszonylag kiegyensúlyozott kormányzás. Igazi áttörésről természetesen akkor beszélhetünk majd, amikor a politikai, gazdasági és társadalmi kérdések elfogadható rendezése mellett elhalványulnak az erdélyi, székelyföldi magyarságot érintő problémák és provokációk.
Tény, hogy a mostani választási kampányból körülményesen lehet kideríteni, mire is számíthat az esetleges decemberi szavazó. Egyrészt az országos viszonylatban halovány kampány nehezen ad fogódzókat a bizonytalanok számára – politikai elemzők szerint ugyanis ők jelentik a legfontosabb mozgósítható választói réteget –, másrészt, az elmúlt negyedszázadban oly mértékben erodálódott a politika eredményességébe vetett hit, hogy támogató voksokra csak igazán markáns, következetes és elkötelezett jelöltek számíthatnak. Jó, egyértelmű és tiszta üzenettel, nem mellébeszéléssel. Ugyanakkor igencsak kell meresztenie a szemét a közélet iránt érdeklődőnek, hogy észrevegye, valóban kampány van. Legalábbis, ha nagyon megkeresi, ez látszik a közösségi oldalakon, ám kérdéses, mennyire követik az efféle üzeneteket a vidéki vagy az idősebb, kevésbé internetfüggő választók. Legfennebb bekopogtat majd hozzájuk is egy-egy jelölt, s meggyőzi, érdemes rá voksolni. Az viszont kétségtelen: az államfő nem téved, amikor a kampány élénkségét elégtelennek találja, hiszen gyakorta úgy tűnik, mintha maguk a jelöltek is legalább annyira bizonytalanok lennének, mint a szavazók.
A legjobb persze az lenne, ha kampányidőszakban semmi mást nem kellene tenni, mint az elmúlt négy esztendő eredményeire hivatkozni. Azok jelenthetnék ugyanis a kampány igazi alapját, nem a mindenkori ígéretek. És az is elég lenne, ha felmutathatnák: az elmúlt időszakban, amikor ellenünk cselekedtek, megaláztak, tiltakoztak erővel és súllyal.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás első fordulójában?




eredmények
szavazatok száma 0
szavazógép
2016-11-25: Közélet - :

Megtagadta a véradást

Tegnap hajnali 3.20-kor Sepsiszentgyörgyön az 1918. december 1. úton közúti ellenőrzés során a rendőrök megállítottak egy haszongépjárművet, abból áradt az alkoholszag. A sofőrt alkoholszondába szerették volna fújatni, de ő nem tett eleget a felkérésnek. Ezután a megyei kórházba szállították vérvételre, de azt is megtagadta. A 34 éves férfi nevére mintavétel megtagadásáért bűnügyi vizsgálati iratcsomót nyitottak. (sz.)
2016-11-25: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Vita a sporttelepről

A már hagyományos december elsejei vitára számított mindenki a sepsiszentgyörgyi tanács soros novemberi ülésén – amikor Rodica Pîrvan számon szokta kérni a magyar jelenlétet, sőt, lelkesedést a román nemzeti ünnepen, Antal Árpád polgármester pedig el szokta mondani, hogy a gyulafehérvári ígéretek betartásával máig adós Románia – ez azonban elmaradt; a testület szó nélkül, egyöntetűen megszavazta a prefektúra által szervezett rendezvényre a kért 23 ezer lejt (háromezerrel többet, mint tavaly), és a téma később sem került elő. A román tanácstagok ezúttal egy másik kérdést, a Stadion utcai sporttelep városi tulajdonba való átvételének szándékát lovagolták meg, és végül négyből hárman ellene is szavaztak, egyikük pedig tartózkodott.