A cél, hogy az erdélyi magyarságnak minél erősebb és hatékonyabb képviselete legyen Bukarestben, minél több képviselő jusson be a parlamentbe a magyar összefogást megtestesítő RMDSZ listájáról – ezt az üzenetet fogalmazta meg tegnap Sepsiszentgyörgyön egy sajtóbeszélgetésen Kövér László. A Magyar Országgyűlés elnöke délelőtt szentmisén vett részt a Krisztus Király-templomban, délután a sajtó képviselőivel, este pedig polgármesterekkel, intézményvezetőkkel találkozott.
Más a politikai és más a történelmi helyzet is, mint korábban – vezette fel eszmefuttatását Kövér László, aki az MPP tiszteletbeli elnökeként és a Fidesz alelnökeként a korábbi években igen éles RMDSZ-ellenes nyilatkozatokat is tett. Magyarországról nézve is úgy tűnik, az erdélyi magyarság helyzete, kilátásai, jogérvényesítési lehetőségei régóta nem voltak ennyire rosszak, kilátástalannak tetszők, de a világban zajló átalakulások, az olyan globális kihívások, mint a migráció a kelet-közép-európai államok sorsközösségére világítanak rá, sürgetik az együttműködést. A visegrádi államok közös fellépése vagy a magyar–szerb viszony pozitív példa, és azt bizonyítja: nem lehetetlen a hasonló kapcsolat Romániával sem, ha olyan kormány kerül hatalomra, amely hasonlóan gondolkodik az együttműködésről, mint mi – fejtegette az Országgyűlés elnöke.
Hogy miért éppen ő az, aki a választási kampányában részvételre, szavazásra buzdítja a magyarokat? Éppen azért – szögezte le a politikus, utalva a korábban vehemens RMDSZ-ellenes nyilatkozataira.
Anélkül, hogy bármit is megbánna vagy visszavonna abból, amit korábban mondott, anélkül, hogy megtagadná azt a pártot, amelynek tiszteletbeli elnöke, nem belebonyolódva a múlt értelmezésébe, úgy látja: az új történelmi és politikai helyzet parancsolóan veti fel az együttműködés szükségességét az anyaországi kormány és az RMDSZ viszonyában is. „Kölcsönösen közeledtünk egymás megértésében” – mondta Kövér László.
Szerinte üdvözlendő az erdélyi magyar szervezetek közötti párbeszéd és az összefogás, még ha egyelőre nem is teljes, hiszen nem mindenik párt vesz részt benne. S bár az Erdélyi Magyar Néppárt nem részese az összefogásnak, az mindenképpen pozitív, hogy nem gördít akadályt ennek útjába, akár független jelöltek támogatása révén. Ígéretes ez a kezdet, de az összefogás akkor lesz teljes, ha minden mérvadó magyar politikai szereplő megtalálja benne a helyét, s ha nem is akarnak parlamenti jelöltlistán szerepelni, de legalább legyenek meg azok a fórumok, ahol tudnak vitázni a közös célokról – ecsetelte Kövér az Erdélyi Magyar Néppártra és a Székely Nemzeti Tanácsra utalva. Szerinte ez utóbbi mozgalom és a pártok viszonya is javításra szorul, hiszen inkább a rivalizálás jellemzi, mint a valós együttműködés. A Fidesz és az erdélyi magyar pártok közötti viszony változását firtató újságírói kérdésre válaszolva leszögezte: az nem személyes ügy, továbbra sem kedvelik azokat, akik árulónak bizonyulnak, akik erkölcsi szempontból helytelen dolgokat tesznek, de a cél számít, nem az érzelmek.
A tegnapi beszélgetésen részt vettek a háromszéki képviselő- és szenátorjelöltek, Tamás Sándor megyeitanács-elnök, az RMDSZ háromszéki elnöke, Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, városi RMDSZ-elnök, Biró Zsolt MPP-elnök, parlamenti képviselőjelölt. Tamás Sándor azt hangsúlyozta, hogy Háromszékről indult az összefogás, Antal Árpád pedig arra emlékeztetett: nyolc évvel korábban itt volt a legnagyobb a verseny, most itt a legnagyobb a békesség. Újságírói kérdésre válaszolva Tamás Sándor azt mondta: a választásokon az a cél, hogy egyetlen román párt se érjen el 45 százaléknál többet, az RMDSZ pedig érje el a 7 százalékot. Kövér László azt mondta: azt szeretnék, ha sikerülne megfordítani azt az elmúlt években tapasztalt tendenciát, hogy az erdélyi magyarok egyre kisebb számban járulnak az urnák elé.
Újságírói kérdésre Biró Zsolt beszélt az autonómiastatútumról is. Emlékeztetett: az erdélyi magyar pártok megállapodtak abban, hogy azt nem teszik kampánytémává, a választások után viszont meg kell találni a konszenzust az autonómiatörvény ügyében – jelenleg ugyanis két jogszabályról beszélnek: az egyiket az RMDSZ dolgozta ki és az MPP is támogatja, a másik az SZNT által évekkel korábban kidolgozott statútum –, majd napirendre kell tűzni. Hogy ez mikorra várható, arról nem beszélt.