Tegnap zárult a Kónya Ádám Művelődési Ház, valamint Sepsiszentgyörgy önkormányzata által kezdeményezett Gang Rehab program. A tömbházak alatti átjárók felújítását célzó kezdeményezés nyomán a Mihai Viteazul téren, valamint az Állomás negyedben három gang hamarosan az eddig mélységesen elhanyagolt állapot helyett képzőművészeti alkotásokkal díszítve tekinthető meg, illetve használható.
A némi csúszást szenvedett újjászületés, amelyet a Román Kulturális Alap támogatott, egyedi kezdeményezés a régióban. A tömbházak aljában kialakított átjárókat egyébként szinte mindenhol egyfajta senki földjeként tartják számon, általában nagyon elhanyagoltak, sok esetben többen közvécéként is használják. A kezdeményezők közlése szerint már régebbi az elképzelés, hogy ezekkel a terekkel kezdeni kellene valamit, hasznossá tenni azokat. Innen született az ötlet, hogy a képzőművészet segítségével a városszépítő kezdeményezések része lehet a korszerűsítésük (sajátos arculat kialakításával). A Kónya Ádám Művelődési Ház pályázatot írt ki a célra, amelyre összesen tizenkét pályamunka érkezett belföldről, valamint Magyarországról. Ezek közül végül hármat választott ki a szakmai zsűri (tagjai: Kispál Ágnes Evelin, a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér társalapítója, vezetője, Wegroszta László építész, a Romániai Építész Kamara küldöttje, Rátz Attila képzőművész, a Tone Troopers Egyesület – a projekt egyik partnere – küldöttje, Farkas Réka, a Háromszék újságírója, valamint Szabó Lehel vizuális művész). A testület döntésének értelmében a Mihai Viteazul tér bal oldalán található átjárót a sepsiszentgyörgyi Incze Kata és Kopacz Hanna dekorálja, mindketten a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem diákjai. Az Állomás negyedben található, az Ismeretlen katona szobra mögötti tömbházsor felső gangját Sántha J. Botond sepsiszentgyörgyi származású, jelenleg Budapesten élő művész és testvére, Sántha I. Csaba díszíti, míg az ugyanitt található középső átjáró megújulása Kadar Alexandru nagyszebeni művész munkáját dicséri. Tegnapi ottjártunkkor még zajlott a munka, az alkotások kisebb simításokat, kiegészítéseket leszámítva elkészültek.
Mint arról korábban beszámoltunk, az önkormányzat a kreatív „munkálódást” megelőzően már előkészítette a terepet, a három kijelölt átjárót (takarítás, meszelés, világítótestek szerelése), és helyükre kerültek a hirdetőtáblák, amelyek a tervek szerint a városban elérhető kulturális programok népszerűsítésére szolgálnak majd.
A projektet kezdeményezői folytatni kívánják, így várhatóan a továbbiakban újabb átjárók öltözhetnek új köntösbe, de hogy mikor, az több tényezőn is múlik.