Alkalmi parlamenti együttműködésről kezdett egyeztetéseket az RMDSZ a december 11-ei választásokon győztes Szociáldemokrata Párttal (SZDP) – erősítette meg Kelemen Hunor szövetségi elnök tegnap a News.ro hírügynökségnek.
A magyar érdekképviselet elnöke arra reagált, hogy Liviu Dragnea, az SZDP elnöke – aki tegnap a közös kormányzásról írt alá koalíciós megállapodást a Liberálisok és Demokraták Szövetségével – sajtóértekezletén megemlítette: parlamenti együttműködést ajánlanak az RMDSZ-nek. „Sosem utasítottam el a párbeszédet sem Dragnea úrral, sem mással. Volt már egy megbeszélésünk, de nem jutottunk olyan következtetésre, amit a nyilvánosság elé tárhatnánk” – idézte az RMDSZ elnökét a News.ro. A politikus hozzátette: ma és holnap folytatják az egyeztetést. „Nem kormányzásról beszélünk. Ők (a szociáldemokraták és a Tăriceanu vezette liberális demokraták) létrehoztak egy koalíciót, megvan a többségük, tehát csak alkalmi parlamenti együttműködésről van szó” – magyarázta az RMDSZ elnöke.
Tegnapi sajtóértekezletén egyébként Dragnea nem részletezte, milyen megállapodást ajánlanak az RMDSZ-nek, csak annyit mondott: ha sikerült megegyezniük, írásba foglalják annak részleteit. Klaus Iohannis államfő mára hívta össze a december 11-én megválasztott új parlament alakuló ülését, szerdára és csütörtökre pedig kormányalakítási konzultációra hívta a parlamenti pártokat törvényhozási súlyuk sorrendjében. Írásba foglalt koalíciós egyezményükre hivatkozva az SZDP és a liberális-demokraták vezetői együtt akarnak az államfőhöz menni egyeztetésre, ahol közösen készülnek javaslatot tenni egy kormányfőjelölt személyére, nevét azonban még nem hozták nyilvánosságra. A kormányzati megállapodást szabályozó dokumentum három célkitűzést fogalmaz meg: a fenntartható fejlődés biztosítása és új munkahelyek teremtése, az anyagi jólét növelése és az életszínvonal emelése, valamint a polgári szabadságjogok tiszteletben tartása. A megállapodás szerint a minisztériumok és az alárendelt intézmények politikai alapon kinevezett vezetői között az arányosság elve szerint lesznek jelen a két párt képviselői.
A szociáldemokratáknak 221, Tăriceanuéknak 29, az RMDSZ-nek 30 törvényhozója van a 465 tagú kétkamarás parlamentben. A kormány beiktatásához és a sarkalatos törvények elfogadásához minősített többségre, vagyis 233 szavazatra van szükség.