Az ünnepek közeledtével még jobban felgyorsul a világ, mindenki sürög-forog, családjára figyel, és próbálja megteremteni a várakozás hangulatát. A többség tisztességes úton, de sajnos vannak, akik az ünnepre való odafigyelést kihasználva „ügyeskedni” próbálnak, nem tisztességes úton kívánnak gyarapodni. Mindezek tudatában a kereskedők, vállakozók és magánemberek is kiemelt figyelmet fordítanak a biztonságra. De hogyan látja ezt egy helyi szakember, aki több mint húsz éve biztonságtechnikai céget vezet, fejleszt és működtet – sikeresen. Kilyén Sándor mérnökkel, az Argus Kft. tulajdonosával beszélgettünk.
Figyelőkamera
– A cég három szakterületen dolgozik: árnyékolás és biztonsági technikák, valamint háztartási automatizálás. Melyek a három terület jellemzői?
– A biztonsági technika legfontosabb feladata a lopások megakadályozása, valamint elektronikus biztonság és kijelzés. A háztartási automatizálás magában foglalja az ajtók, ablakok, kapuk önműködő, illetve távolról vezérelt működését. Az árnyékolástechnika a túlzott napfény hatásától véd, ide tartoznak a függönyök, redőnyök és napellenzők. Mindhárom ágazat kapcsolódik egymáshoz, behatolásgátló szerepük van, még az árnyékolástechnikának is, hiszen ha egy helyiség ablaka le van sötétítve, vagy nem lehet belátni rajta, a potenciális tolvaj számára nem vonzó célpont.
– Huszonkét éve vezeti sikeresen a vállalkozást, ez idő alatt mennyit fejlődött az ágazat?
– Elsősorban nekünk kellett és kell folyamatosan fejlődnünk, hogy lépést tudjunk tartani a kor kihívásaival. Ketten vagyunk mérnökök a feleségemmel, és ez nagyban segíti a vállalkozás működését. A fejlődés mindhárom ágazatban óriási, az elején sima riasztókat szereltünk mozgásérzékelőkkel, ma már az IP-kamerák világát éljük, amelynek lényege, hogy a tulajdonos a világháló segítségével távolról is bármikor megnézheti, mi történik az adott helyiségben, vagy akár hónapokra is visszanézheti a rögzített felvételt. Az árnyékolásnál az egyszerű belső alumíniumredőny volt a divat, míg most az összetettebb, elegánsabb rolók. Ami pedig az automatizálást illeti, ott a kezdetekben audió-kaputelefonok voltak, jelen pillanatban pedig a videó-kaputelefonok korszakát éljük olyan szinten, hogy már egyáltalán nem gyártanak fekete-fehér kijelzőket.
– Hogyan működik egy hatásos biztonságtechnikai rendszer?
– Sokan ott tévednek, hogy csak kamerát szerelnek, pedig a kamera nem véd, hanem csupán figyel. Ezért fontos, hogy riasztóberendezés is legyen. A riasztóknál is van egy tévhit, nem elég csak felszerelni és letudni a dolgot, mert azzal csak kellemetlenséget okozunk a szomszédnak, ha elindul. Ahhoz, hogy hasznos legyen, a riasztót ajánlatos felügyelet alá helyezni. A rendszer jelet küld, amelyet egy központ fogad, beazonosít, és onnan küldenek egy teljes felszereléssel ellátott csapatot, amely kiszáll a riasztás helyszínére. Itt fontos megjegyeznem: a siker érdekében a kamerák szerelésénél arra kell figyelni, hogy az egység peremterületére is kiterjedjen. Így időben érzékeli, hogy tolvaj közeledik, s amire bejutna, arra már oda is tud érni a csapat, és el tudják fogni az elkövetőt.
Megelőzés
– Mennyire hatékonyak ezek a berendezések?
– Az elhárítást illetően a mérleg egyértelműen pozitív. Ezeknél a rendszereknél a hangsúly a megelőzésen van, sajnos, az átlagember többsége a rajtaütésben hisz. Ha a berendezések segítségével meg tudunk előzni egy lehetséges rablást, akkor gyakorlatilag nincs kár, rajtaütéskor viszont rendszerint az okozott kárt nem vagy csak részben lehet megtéríteni.
– Mi a véleménye arról, hogy általában csak figyelőkamerákat szerelnek fel?
– Ahol működtetik is, ott rendben van, de sok esetben csak felszerelik, de nem használják. Az is baj, hogy nincs egységes rendszer arra vonatkozóan, mit érdemes, illetve mit nem megfigyelni. Szerintem hiányzik még a felhasználók kellő tapasztalata, de a törvényes szabályozás is hiányos.
– Nálunk mennyire veszi komolyan a biztonsági kérdést a lakosság?
– Egyre többen vannak, akik valamilyen formában próbálnak védekezni, főleg olyankor jön egy ilyen hullám, amikor történetesen az adott környéken betörés volt. Véleményem szerint ma már a lakosság tíz százaléka riasztóberendezéssel védi vagyonát. Van olyan is, aki más formában próbálja megoldani, és olyan is, akit egyáltalán nem érdekel. De a felelősségtudat mindenképpen abba az irányba halad, hogy valamilyen formában védekezni kell, erre példa a lépcsőházi kaputelefonok telepítése.