Bocsánatkérésre szólította fel a világ vezetőit az emberi jogok érvényesítésének hat évtizednyi kudarcáért az Amnesty International (AI), amelynek tegnap Londonban megjelent éves világjelentése szerint a világot ma igazságtalanság, egyenlőtlenség és büntetlenség jellemzi.
A 380 oldalas idei összefoglaló szerint hatvan évvel azután, hogy az ENSZ elfogadta az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát, az AI-jelentésben vizsgált 150 ország közül legalább 81-ben alkalmazzák a kínzást, legalább 54-ben nem lehet méltányos bírósági eljárásra számítani, és legalább 77 országban nem létezik a szólásszabadság.
Magyarországon változatlanul megkülönböztetést szenved a roma lakosság, különösen a nők, és a szexuális bűncselekmények esetében néha igen nehéz a jogorvoslat. Az összefoglaló Magyarországgal foglalkozó fejezete szerint egyebek mellett a politikai akarat hiánya, a széles körű előítéletesség és a ,,nem rokonszenvező" büntetőjogi rendszer miatt nem érvényesül a nők jogainak védelme. Az AI szerint Magyarországon a szexuális bűncselekmények kétharmadát az áldozatok ismerősei követik el, mégis kevés tettes kerül bíróság elé.
Irene Khan, a világ legnagyobb emberjogi szervezetének főtitkára a jelentést ismertetve azt mondta: az elmúlt évet a nyugati kormányok tehetetlensége és a feltörekvő hatalmak nem egyértelmű vagy vonakodó hozzáállása jellemezte a legsúlyosabb emberjogi válságok esetében is.
Az idei nyári olimpia rendezésére készülő Kínáról a jelentésben az áll, hogy a játékok előkészületeit az emberjogi aktivisták elnyomása kísérte, az internet és egyéb médiaszervezetek cenzúrája erősödött. A véleménykifejtés és a gyülekezés szabadságához fűződő jogukat békésen gyakorlók továbbra is az elhurcolás, az illegális, elszigetelt őrizetben tartás vagy házi őrizet, megfigyelés, fizikai bántalmazás, zaklatás magas kockázatával kénytelenek szembenézni.
Az Egyesült Államokról szóló fejezet szerint 2007 végén még mindig hozzávetőleg 275 őrizetest tartottak fogva a guantánamói börtöntáborban. A jelentés szerint az amerikai hatóságok eddig egyetlen guantánamói őrizetes — egy ausztrál állampolgár — ügyében hoztak bírósági ítéletet.