Moszkva felszólÃtotta Kijevet, ne siessen az orosz Fekete-tengeri Flotta KrÃmbÅ‘l való kivonatásáról szóló döntéssel: az orosz külügyminisztérium azt reméli, hogy a jelenlegi, 2017-ig szóló szerzÅ‘dés lejárta elÅ‘tt három-négy évvel új megállapodás születik majd.
ErrÅ‘l Vlagyimir Dorohin, az orosz külügyminisztérium különleges ügyekkel foglalkozó nagykövete beszélt moszkvai sajtótájékoztatóján, hozzátéve: Oroszország nem zárja ki, hogy fontolóra vegye a bérleti dÃj emelésének elfogadását, ha ez a majdani tárgyalásokon netán felmerülne. (Moszkva jelenleg a nagykövet szerint évi mintegy százmillió dollár bérleti dÃjat fizet.) Dorohin azt is hangsúlyozta, hogy Oroszország nem tervezi a flotta katonai erejének növelését. Az ukrán külügyminisztérium május 24-én jelentette be, hogy nem vizsgálja a Fekete-tengeri Flotta szevasztopoli tartózkodásáról szóló szerzÅ‘dés meghosszabbÃtását a jelenlegi szerzÅ‘dés 2017-es letelte utáni idÅ‘szakra, a szerzÅ‘dés leteltének idÅ‘pontjára ugyanis az orosz flottát teljes egészében ki kell vonni Ukrajna területérÅ‘l.
Slota és a kisebbségi jogok
A szlovák kormánykoalÃcióhoz tartozó, Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) tegnap Pozsonyban bejelentette, hogy társrendezÅ‘ként közreműködik egy brüsszeli konferencia megszervezésében, amelyen az Európai Unió országaiban élÅ‘ nemzeti kisebbségek jogairól lesz szó. A párt nem engedte be a neki nem tetszÅ‘ néhány média képviselÅ‘jét a sajtótájékoztatóra, melynek vendége, Cristiana Muscardini, az Unió a Nemzetek Európájáért (UEN) elnevezésű európai parlamenti frakció elnöke arról beszélt, hogy noha az SNS-nek az Európai Parlamentben nincs saját képviselÅ‘je, mint az UEN partnere, annak alapszabályzata szerint az EP-ben mégis ,,megfigyelÅ‘i státussal" bÃr. Anna Belousovová, az SNS alelnöke közölte, hogy pártja a jövÅ‘ben ,,békés támadásba" lendül. Az SNS alelnöke a konferencia megrendezésének sem célját, sem indÃtékait nem részletezte.
SzóvivÅ‘je bÃrálja Busht
Keményen bÃrálja George Bush amerikai elnököt a Fehér Ház egykori szóvivÅ‘je a könyvesboltokban jövÅ‘ héttÅ‘l megvásárolható visszaemlékezéseiben. Médiajelentések szerint Scott McClellan, aki 2003 júliusa és 2006 áprilisa között töltötte be a szóvivÅ‘i tisztséget, azt állÃtja, hogy George Bush nem volt nyÃlt és Å‘szinte Irakot illetÅ‘en. Az elnök propagandára alapozva akart eladni egy szükségtelen háborút, amelynek elindÃtása súlyos stratégiai hibának bizonyult. A negyvenéves McClellant sok újságÃró Bush egyik leglojálisabb munkatársának tartotta.
Ellenzik a NATO-csatlakozást
Egy friss felmérés szerint az ukránok közel kétharmada ellenzi a NATO-csatlakozást, amelyet a Nyugat-barát Viktor Juscsenko elnök viszont kulcsfontosságú célnak tekint. Egy reprezentatÃv közvélemény-kutatás adatai szerint az ukránok 61 százaléka a NATO-tagság ellen szavazna, és mindössze 21,4 százalék mondana igent. Juscsenko hétfÅ‘n kijelentette, hogy reményei szerint az észak-atlanti szövetség tagállamai már decemberben bevonják Ukrajnát a NATO-tagság ,,elÅ‘szobáját" jelentÅ‘ tagsági akciótervbe. A NATO áprilisi bukaresti csúcstalálkozóján a tagországok abban egyeztek meg, hogy bátorÃtják Ukrajnát (és Grúziát) a tagsági akciótervben való részvételhez szükséges feltételek teljesÃtésében.
Nepálban eltörölték a királyságot
Eltörölte a királyságot Nepálban az alkotmányozó nemzetgyűlés tegnap. A hatalmától már korábban megfosztott uralkodó, a népszerűtlen Gianendra Bir Bikram Sah Deva két hetet kapott arra, hogy kiürÃtse a palotáját, amelybÅ‘l nemzeti múzeum lesz. A Sah dinasztia 239 éven át ült a nepáli trónon. A köztársaság kikiáltása a baloldali, maoista lázadók egyik fÅ‘ követelése volt, akik ezt az évtizedes belháború befejezésének feltételéül szabták.
KÃnában árvizek pusztÃtanak
A KÃna déli, délnyugati részén pusztÃtó árvizek 53 ember halálát okozták az elmúlt napokban, 28-an eltűntek, négyezret pedig elvágott a külvilágtól a vÃz — jelentette az Új KÃna hÃrügynökség. A csapás Kujcsou tartományban szedte a legtöbb áldozatot, ott 36-an haltak meg, és 14-en tűntek el, s csak ebben a tartományban 500 000 embert érint valamilyen módon a katasztrófa. A vidékre sátrakat, takarókat és ruhát küldött a földrengés következményeivel is küzdÅ‘ kormány. Hupejben három embert villám csapott agyon.