Román országos sajtóorgánumok történelemhamisítással vádolják a sepsiszentgyörgyi T3 Kiadót. Azt kérik rajta számon, hogy egy negyedik osztályosok számára kiadott magyar nyelvű történelemtankönyvben székely zászlóval jelölték meg Románia helyét Európa térképén. Mindezt ráadásul közpénzen. Utánanéztünk az ügynek, s kiderült a csúsztatás.
A România liberă Botrányos: székely zászló alatt jelenik meg Románia egy történelemtankönyvben címmel, az Adevărul Az oktatási minisztérium által jóváhagyott, közpénzen nyomtatott tankönyvben hamisítják Románia történelmét a székely diákoknak címmel közölt felháborodott hangvételű cikket. Mindkettőben megszólal Viorel Dolha, a Romániai Tanítók Általános Egyesületének elnöke, aki a lapok rendelkezésére bocsátott képeket is. Hírügynökségi jelentés szerint az Antena 3 hírtelevízió hétfőn vitaműsort szentelt az ügynek.
A lapokban megjelent állítások szerint Viorel Dolha felhívta a figyelmet, milyen felületesen engedélyezi az oktatási minisztérium a tankönyveket. Azt is sérelmezi, hogy a kiadó történelemtankönyvében „a román állam pénzén békediktátumként emlegetik Trianont”, lapjain sehol sem mutatják be a középkori román fejedelemségek térképeit, Európa-térképén pedig nem tüntetik fel Románia nemzeti színeit és elnevezését. „Ebből a könyvből a diákok semmit se tudnak meg arról az országról, amelyben élnek, arról a lobogóról, amely alatt szolgálnak, a többségi népességről. Súlyosan diszkriminálják őket, beilleszkedési gondjaik lesznek. Az így nevelt diákok romángyűlölő felnőttekké válhatnak, akik aztán letépik a román lobogót.”
Az inkriminált könyvet 2006-ban adta ki a T3 Kiadó, szerzője Zsigmond Zoltán Károly, címe: Történelem az általános iskolák IV. osztálya számára. Ennek a 74. oldalán Az Európai Unió kezdete című lecke alján megjelent egy ábra, aláírása a következő: Európa-térkép a tagállamokkal. Fölötte még feladat is áll: Számold össze a térkép alapján a tagállamokat. Tulajdonképpen minden uniós államba beillesztették annak zászlaját. A térkép jobb alsó sarkában egy székely ruhás figura áll székely zászlóval. „Lábai” Bulgáriában, „teste” nagy része Romániában, a zászló átnyúlik Ukrajnába.
Tulit Attila, a T3 Kiadó vezetője megkeresésünkre magyarázta: a sokat szidott térkép az Európai Unió (EU) országait mutatta be 2005-ben. El kell olvasni az aláírást. 2005-ben Románia még nem volt az EU tagja, tehát nem jelenhetett meg. A figura nemcsak azon az oldalon látható, hanem végigkíséri az egész könyvet: azért, hogy ne legyen olyan száraz az anyag, mivel negyedik osztályos gyerekekről van szó. 2005 volt az első év, amikor az oktatási minisztérium – a korábbi helytelen gyakorlattól eltekintve – úgy hirdette meg a tankönyvpályázatot, hogy anyanyelven is meg lehetett jelentetni azokat. A kiírást megnyerték, és így adhatták ki a könyvet 2006-ban. Ezt követően nem volt újabb kiírás 2014-ig, csak újranyomási kérés. Soha senki nem tette szóvá, hogy változtassanak az anyagon, a tárca csak utánnyomást rendelt. Tulit Attila hangsúlyozza, nem követtek el történelemhamisítást. Akkor lett volna így, ha a 2005-ös állapotban Romániát is az EU-ba sorolták volna. Ezzel szemben most félretájékoztatás történik, hiszen a közzétett térkép alól levágták az aláírást, állításaikban csúsztatnak. Az ügyet akár a kiadóval szembeni hitelrontásként is értékelheti.