Elnököt választ az EP Összeveszett az európai jobb- és baloldal

2017. január 18., szerda, Világfigyelő

Tegnap választott új elnököt az Európai Parlament a német nemzeti politikába visszavonuló mostani elnök, Martin Schulz helyére, lapzártáig azonban nem dőlt el, ki vezeti a következő négy évben az Európai Unió törvényhozó testületét.


A nap izgalmait az okozza, hogy összerúgta a port a két legnagyobb frakció, a keresztény-konzervatív Európai Néppárt (EPP) és a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D). Évek óta nagykoalícióban irányította a két csoport az Európai Unió közvetlenül választott testületét, de most úgy tűnik, ennek az együttműködésnek vége. Azon vesztek össze, hogy egy tizenkét éve működő háttérmegegyezés értelmében a szocialista Martin Schulz után egy néppárti jelöltön lett volna a sor, hogy az EP élére álljon. Ha ez így alakul, akkor viszont az EU mindhárom fontos vezető pozíciójába néppárti politikus került volna. Az EU „kormányát”, az Európai Bizottságot a luxemburgi konzervatív Jean-Claude Juncker vezeti, a miniszterelnökök és a külügyekkel foglalkozó államfők tanácsát a lengyel polgári platformos Donald Tusk elnökli.
A verseny nyílttá vált, és hét parlamenti frakció állított jelöltet az EP-elnökségre. A liberálisok (ALDE) Guy Verhofstadt volt belga miniszterelnököt indították harcba. Percekkel az első szavazási kör után azonban Verhofstadt visszalépett a néppárti jelölt, az olasz Antonio Tajani javára. Parlamenti források szerint visszalépésének az ára az volt, hogy az ALDE a már meglévő három mellé még egy alelnökséget kapjon az EP-ben, és fontosabb szerep jusson nekik a szakbizottságok vezetésében.
A két frakciónak azonban összesen nincs annyi szavazata, ahánnyal meg tudnák nyerni a választást. Az egyik fő kérdés az volt, hogy brit konzervatívokat és a lengyel Jog és Igazságosság pártot is a sorai között tudó Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) frakció beáll-e az újonnan alakult jobboldali–liberális koalícióba.
A szavazáson legfeljebb négy kört tartanak, és addig tart, amíg az egyik jelölt megszerzi a leadott érvényes voksok legalább felét. Az első három körben az összes jelölt indulhat, a negyedik, késő estére kiírt voksoláson azonban csak a két legjobban szereplő jelölt: Antonio Tajani (EPP, Olaszország) és Gianni Pittella (S&D, Olaszország).
Az Európai Parlamentnek 750 tagja van. Ha mindenki szavaz, és mindenki érvényesen, 376 szavazat kell a győzelemhez.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 175
szavazógép
2017-01-18: Belföld - :

Az igazságügyi miniszter is?

Gyanúsnak tűnik Florin Iordache igazságügyi miniszter doktori disszertációja: szövegátvételek vannak benne forrásmegjelölés nélkül, saját cikkekre való hivatkozás és sajtóközlemények a bibliográfiában; rengeteg táblázattal és grafikonnal felduzzasztott soványka dolgozatról van szó, amelyet Iordache a Moldovai Nemzetközi Szabad Egyetem magán felsőoktatási intézményben védett meg 2007-ben. A disszertáció azt vizsgálja, hogy milyen hatásuk van a nagy nemzetközi cégeknek Románia EU-csatlakozására. A dolgozat csupán 130 oldalas, a szerzőnek azonban a következtetésekkel, a zárszóval és 32 melléklettel sikerült felduzzasztania 180 oldalasra. A mellékletek többségét nem Iordache készítette, csak átvette különféle forrásokból. Hivatkozik sajtóközleményekre, intézményi jelentésekre, még a Wikipediára is. Kiterjedt szövegrészeket vett át Mihai Răzvan Ungureanu volt külügyminiszter egyik interjújából, az egyes szám első személyben tett kijelentéseket átírva egyes szám harmadik személyre. A disszertáció szövegéből szinte teljesen hiányoznak az idézőjelek, bibliográfiája 144 címet tartalmaz, ebből azonban harminc Iordache saját cikke. Hat orosz nyelvű könyvre is hivatkozik, holott önéletrajzában azt írja: franciául és angolul tud. (România liberă/Főtér)
2017-01-18: Világfigyelő - :

London nem kér és nem fizet többet (Brexit)

A referendum után Nagy-Britannia nem elzárkózni szeretne a világtól, hanem példát akar mutatni a többi uniós országnak: így is lehet ezt csinálni – mondta Theresa May brit miniszterelnök tegnapi beszédében, melyben a brexit okait, folyamatát és lehetséges következményeit részletezte.