Az utca ereje

2017. január 23., hétfő, Máról holnapra
Farcádi Botond

Erős parlamenti ellenzék hiányában ismét csak a civil kiállás, az utcai tüntetés maradt az egyetlen olyan fegyver, amellyel meg lehetne akadályozni a közkegyelmi rendelet elfogadását és a büntető törvénykönyv módosítását.


Hogy miért oly fontos ez a csata, ma már egyértelmű: a Szociáldemokrata Párt megvédené saját korrupt politikusait, ellenőrzése alá vonná az igazságszolgáltatást, és olyan visszarendeződést indítana el, amely visszarepítene bennünket a 90-es évek Romániájába: az ország szétlopásának, szétrablásának korszakába, amikor a hatalmon levő politikusok valóságos kiskirályok voltak, a törvény fölött álltak, és senki semmilyen módon felelősségre nem vonhatta őket. Riasztó perspektíva, és csak remélhetjük, hogy a múlt héten kezdődött, tegnap este több hazai és európai nagyvárosban újult erővel kirobbant tiltakozások meghátrálásra kényszerítik a mindenre elszánt szocialista bűnbandát.
De miközben ismét, ki tudja, hányadszor a nyilvánosság nyomásába, az utca erejébe vetjük reménységünket, fontos lenne azon is elgondolkodni, miért jutunk folyton ide. Miért fenyeget 27 évvel az 1989-es változás után is a restauráció? Honnan veszik maguknak a bátorságot a hatalomra jutott bűnbanda tagjai, hogy gátlástalanul, érdekeik, kényük-kedvük szerint alakítsák a törvényeket?
A válasz bonyolult, és kényelmetlen is lehet, de kétségtelenül benne van az is, hogy nemcsak a politikai osztály, de a romániai társadalom is rendre éretlennek bizonyul a demokráciára. Éles helyzetekben még csak-csak megmutatkozik a civil társadalom ereje, „hétköznapokon” azonban mintha elfelejtenénk védelmezni, óvni törékeny demokráciánkat. Ezt tesszük akkor, amikor – különben jogos – undorral hátat fordítunk a közéletnek, a politikának ahelyett, hogy megújulásra, változásra kényszerítenénk a lejárt szavatosságú politikai elitet. És ezt tesszük akkor is, amikor önként mondunk le legfontosabb döntéshozatali jogunkról, és nem veszünk részt a választásokon. Mert mondjuk ki: az, ami most történik, előre látható volt. Lehetett tudni, hogy ha a szociáldemokraták jutnak hatalomra, elkezdik uralmuk alá vonni az igazságszolgáltatást. Ennek ellenére a választópolgárok alig 40 százaléka élt választási jogával – a szociáldemokraták így fölényes győzelmet arathattak. S szörnyülködhetünk bár, de a látható többség nekik szavazott bizalmat, ők kaptak felhatalmazást az ország dolgainak irányítására.
Fontos tehát az a csata, amelyet a következő napokban-hetekben az utcának meg kell vívnia a szocialista hatalommal – de ugyanilyen fontos az is, hogy a civil társadalom két csata között megmutassa erejét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2017-01-23: Belföld - Farcádi Botond:

Az SZNT nem adja fel (Európai polgári kezdeményezés)

Újabb írásbeli fordulót kér a Székely Nemzeti Tanács az Európai Unió Bíróságától azon perben, amelyet az Európai Bizottság ellen indítottak, miután ez utóbbi testület elutasította polgári kezdeményezésük bejegyzését. Izsák Balázs SZNT-elnök úgy vélekedett: miközben Romániában pereket nyernek a hatóságok ellen, ami annak a jele, hogy a hazai igazságszolgáltatás európaibb lett, a brüsszeli intézmények ezzel szemben balkanizálódnak.
2017-01-23: Közélet - Nagy B. Sándor:

Haikuk és alkalmi versek (A Magyar kultúra napja)

„Számunkra, akik igyekszünk az irodalmat művelni és minél sűrűbben közönségközelbe hozni, majdnem mindennap a magyar kultúra napja, de azért jó, hogy ha a kultúrának van ilyen kiemelt napja is” – mondta Szonda Szabolcs könyvtárigazgató szombat este a Kultúrteaház negyvenhetedik kiadásának rövid bevezetőjében, majd bemutatta az Alkalmi szélhárfa címmel szervezett rendezvény meghívottjait, Fekete Vince és Lövétei Lázár László költőt.